GÜNDEMHABERLERTESLİMAT FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR
Menü Arama Facebook Twitter Whatsapp İhbar Hattı
kamyonum dergisi, youtube kanal, kooperatif,
Yurt Dışında Mahsur Kalan Sürücüler Sayısal Takograf Kart Teminini  Uzaktan Başvuru Yöntemi ile Gerçekleştirebilecek
Yurt Dışında Mahsur Kalan Sürücüler Sayısal Takograf Kart Teminini Uzaktan Başvuru Yöntemi ile Gerçekleştirebilecek
Van Büyükşehir Belediyesi İlaçlama Çalışmalarına Hız Verdi
Van Büyükşehir Belediyesi İlaçlama Çalışmalarına Hız Verdi
Ayşem Ulusoy, If There Is No Drıver And The Delıvery Is Not Made Rıght, The Load Does Not Mean Anythıng

Ayşem Ulusoy, If There Is No Drıver And The Delıvery Is Not Made Rıght, The Load Does Not Mean Anythıng

1 2 3 4 5 6
kamyonum,otobüsüm,teknik tanker,üst yapı
5 Aralık 2017 Salı - 09:09

Şehir İçi Ulaşımın Kahramanları Konuşuyor

?Kaptan Köşkü’müzün bu sayıdaki konukları şehir içi taşımacılıkta ulaşım hizmetleriyle Ankara Mavi Halk Otobüsçüleri İşletmecileri ve Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası’na bağlı dolmuş şoförleri oldu. İlk önce; topluma duyarlı, kaliteli hizmeti ilke edinen,  kentsel ulaşımın gereklerini yerine getirmek için kullanılan araçların niteliklerinden taşıdığı yolcunun konforuna kadar gerekli tüm hassasiyetleri taşıyan Mavi Halk Otobüsü İşletmecilerine sözü bırakıyoruz.

Şehir İçi Ulaşımın Kahramanları Konuşuyor

Ahmet Karakurt
“Otokar KENT, Hem Yolcuya Hem de İşletmeciye Hitap Ediyor”

25 yıldır ulaşım sektörünün içinde hizmet veren Ankara Mavi Halk Otobüsçüleri İşletmecileri Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Karakurt’tan Ankara’daki şehir içi yolcu taşımacılığının kısa bir değerlendirmesini aldık. Aynı zamanda Mavi Halk Otobüsü İşletmeciliği de yapan Karakurt, 1992’den beri muavinlik, şoförlük, biletçilik, durak başkanlığı gibi çeşitli kademelerde görev yapmış, toplu ulaşımın her aşamasında bulunmuş bir isim.

Şehir içi ulaşımda 2017 model, Otokar marka, Euro 6, 12 metre, alçak tabanlı KENT LF otobüsüyle yolcu taşımacılığı hizmeti veren Ahmet Karakurt, aracının özelliklerini anlatırken Halk Otobüsçülerinin temel sorunlarına da dikkat çekti.

“En Büyük Sorun Bedava Yolcular”

Ankara genelinde 200 Mavi Halk Otobüsüyle hizmet verdiklerini ifade eden Karakurt, en büyük sorunlarının ‘bedava yolcular’ olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Özel sektörde bedava hizmet veren ve yolcu taşıyan ulaşımın dışında başka bir sektör yoktur. Devlet, bize 1.000 TL teşvik veriyor; ancak bu miktar bizler için yeterli bir rakam değil. 65 yaş üzeri bedava yolcu taşımacılığı hem devlete hem de Özel Halk Otobüsü İşletmecilerine büyük bir yük getirdi.”

“Yeni Aracımız Yolcu Konforu Açısından Mükemmel Bir Donanıma Sahip”

Otokar’ı almadan önce diğer markaların araçlarını da incelediklerini söyleyen Ahmet Karakurt, Otokar’ın sahip olduğu iç hacmin geniş olmasının KENT LF’yi tercih etmelerinde önemli bir etken olduğunu vurguladı. Karakurt, “Bu araçlar yolcunun yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde genişliği nedeniyle yolcuya hitap ediyor. Daha rahat ulaşım imkanı sağlıyor. Yeni aracımız yolcu konforu açısından mükemmel bir donanıma sahip. Alçak tabanlı bir araç olduğu için koltuklar biraz daha yüksek dizayn edilmiş. Yaşlı yolcularımız bu araçların koltuklarına binmekte zorlanıyor. Bu noktada yolcularımızdan bazı şikayetler alıyoruz. İşletme maliyetlerimizi düşüren bir araç. Verimliliği artırmak adına bir kullanıcı olarak Otokar araçlarında ZF şanzımanlarının kullanılmasını istiyoruz.”

“Eski Model Araçlar Çevreye Aşırı Egzoz Dumanı Salıyor”

Otokar KENT LF’den genel olarak memnun olduğunu belirten Karakurt, aracın çekim gücü noktasında biraz daha güçlü olması gerektiğine vurgu yapıyor. Karakurt, “Otokar motorda değişiklik yapmış ve Cummins Motor kullanmaya başlamış. Halk Otobüslerinde 15 yaş sınırı getirildi. Şehir içi taşımacılıkta halen 2005 model araçla yolcu taşıyan otobüsler var. Bu eski model araçlar çevreye aşırı egzoz dumanı salıyor. Biz, 2017 model araç kullandığımız için gaz salınımı minimuma düşmüş durumda. . Adblue Sistemi ile donatılan bu araç, şehir içinde biraz yavaş kalıyor. Ayrıca Adblue Sistemi oldukça masraflı olduğu için bu da işletmeciler arasında haksız rekabete neden oluyor.  Otobüsün çekim gücü biraz daha güçlü olsa çok daha avantajlı olacaktı” dedi.

Tevfik Satılmış
“Mavi Halk Otobüslerinde de Kartlı Sisteme Geçilebilir”

Ankara halkının toplu taşıma ihtiyacını karşılamak için 30 yıldır Mavi Halk Otobüsü İşletmeciliği yapan Tevfik Satılmış ise şehir içi yolcu taşımacılığında 2017 model, Euro 6 motorlu, Güleryüz COBRA marka aracıyla hizmet veriyor. Mercedes OM motorlu bir araç olan COBRA, sağlamlığı ve yüksek performansıyla Tevfik Satılmış’ın Güleryüz’ü tercih etmesinde öne çıkan ilk özellikler arasında yer alıyor. Halk Otobüsçülerinin karşılaştıkları sorunlara da değinen Satılmış, en büyük problemin “kayıt dışı yolcu” taşımacılığı olduğuna vurgu yapıyor.

Yüksek Bakım Aralığı

Bir yıldır Ankara caddelerinde COBRA ile yolcu taşıdıklarını belirten Satılmış, aracın bakım aralığının uzun olmasının kendilerine ciddi bir avantaj sağladığını belirterek araç hakkında şunları söyledi: “Bu aracın bakım aralığı 60 bin km’de bir yapılıyor. Şehir içi çalıştığımız için bakım aralığını 30 bin km’de bir yaptırıyoruz. Bakım aralığının uzun olması piyasadaki diğer araçlara göre avantaj sağlıyor. Aracımızda Mercedes-Benz’in daha önce kamyonlarda kullandığı MERCEDES OM motor kullanılmış. Bu da aracın performansını çok artırıyor. Kaptanlar bu aracı kullanırken çok daha rahat hareket edebiliyorlar. Çok iyi bir iklimlendirmeye sahip olduğu için yolcularımız konforlu ve ferah şekilde seyahat ediyor.”

“Yaklaşık Yüzde 25 Oranında Bir Yolcu Kaybımız Var”

Satılmış, “Halk Otobüsü İşletmecisi olarak alçak tabanlı otobüsler yolcu açısından bazı avantajlar sağlasa da işletmeci açısından taşıdığı dezavantajlarda var. Yeni araçlar alçak tabanlı olduğu için yolcuyu az alıyor. Diğer araçlara göre baktığınızda yaklaşık yüzde 25 oranında bir yolcu kaybımız var. Bu kayıp, sadece COBRA otobüslerinde değil; tüm alçak tabanlı otobüslerde karşımıza çıkmaktadır. Havuz dediğimiz sistemler ve engelli rampasından dolayı oluşan kademe farkları meydana geliyor. Bu kademe farkları da ciddi kayıplara yol açıyor. Yönetmelik gereği her araçta bulunması gereken bazı özellikler olduğu için alçak tabanlı araçların dizaynından kaynaklı sorunlar yaşıyoruz” dedi.

“Servis Noktasında Markamızdan Destek Bekliyoruz”

Yedek parça konusunda bazı sorunlar yaşadıklarını ifade eden Tevfik Satılmış, Güleryüz’ün COBRA aracının arkasında durduğunun altını çizerek şu şekilde konuştu: “Servis noktasında Mercedes-Benz motor olduğu için ihtiyaç duyulan yedek parçaların gelmesi biraz zaman alıyor. Üretici firma aracının arkasında; ancak motor kendine ait olmadığı için zaman zaman problemler yaşanabiliyor. Bu otobüs nihayetinde ticari araç olduğu için, otobüsün servise girmesi ve çıkması bir sürü prosedüre bağlı. Serviste bekleme süresi, evrak işleri gibi noktalar hem zaman hem de maddi kayıplara yol açıyor. Sadece egzoz temizlemek için 4 saat serviste kaldığımızı biliyorum. Bu aracın tekerinin dönmesi lazım. Şu an 200 halk otobüsü içinde 15’den fazla COBRA araç hizmet veriyor. Servis noktasında markamızdan biraz daha destek bekliyoruz.”

Kayıt Dışı Yolcu Sorunu

Kayıt dışı yolcuları belgeleyemediklerine dikkat çeken Tevfik Satılmış, Validatör (Kartlı Geçiş Sistemi)’nin Halk Otobüslerinde de uygulanmasıyla kayıt dışı taşınan yolcunun önüne geçilmesinde çok önemli olduğunun altını çizdi. Satılmış, “Öğrenci olmadığı halde öğrenci tarifesi ile hizmet alanlar oluyor. Herkes öğrenciyim diyor geçiyor. Paso sorduğumuzda bu hatta bana kimse paso soramaz diye bizimle tartışmaya giriliyor. 65 yaş uygulaması da bizim için mali bir yük. Dünyanın her yerinde indirimli tarife vardır. Ücretsiz taşıma yapılmaz. Ücretsiz yolcular otobüse biniyor bir durak geçtikten sonra inmek istiyor. Durak harici biniyor, durak harici inmek istiyor. Ben günde 20 defa inip binen yolcular biliyorum. Bu mağduriyetin önüne geçilmesi ve bunun orta yolunun bulunması lazım. Beyaz Halk Otobüslerinde kartlı sisteme geçildi; ancak bazı sıkıntılar var. Fiyat eşitliği ve aktarma burada geçmiyor. Bu da yolcu açısından bir dezavantaj oluşturuyor. Bu sıkıntıları aşarak, Mavi Halk Otobüslerinde de kartlı sisteme geçilebilir” şeklinde konuştu.

 
Ford Trucks Her Şartta Her Zorlukta Müşterisinin Yanında
 
Aşağıda Yolcu Kalmasın! Demetevler Kalkıyor!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Nuray PEKCAN
ÇOK ÇALIŞMAYA HAZIR MIYIZ?
  YAZARLAR
Nizamettin KARADAĞ
Gelecekte Ülkemizin Uluslararası Bir Lojistik Üs Konumuna Geleceği Öngörülmekte…
Av. Bilun ELMACIOĞLU
Covıd-19 Virüsü Kaynaklı Küresel Salgının Ticari Sözleşmelere Etkisi
Emre ELDENER
DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMALAR
Doç. Dr. Onur DİKMENLİ
BİLMİ-YORUM!
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
Ihale
Gündem
Haberler
Teslimat
Deniz Taşımacılığı
Lojistik
English
Aku
Lastik
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
Kamyon
bus
kamyoncu
truck
treyler
dikkat
sondakika
türkiye
lkw