Kamyonum
GÜNDEMHABERLERTESLİMAT FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR
Menü Arama Facebook Twitter Whatsapp İhbar Hattı
MERCEDES BENZ, TRUCK, ACTROS,
has, hastreyler, hasdorse, hastrailer, kamyon, kamyonet
tırsan, kösbohrer, tırsantreyler
okt, okttrailer, oktreyler, treyler, dorse,
Lojistik Sektörüne Yüzde 70'e Varan Yatırım Desteği Verilecek
Lojistik Sektörüne Yüzde 70'e Varan Yatırım Desteği Verilecek
Transit Refakat Belgelerinde Önemli Gelişme!
Transit Refakat Belgelerinde Önemli Gelişme!
English
Our R&D Works Continue For Electric Heavy Vehicles

Our R&D Works Continue For Electric Heavy Vehicles

1 2 3 4 5 6
iveco, sway, tway, ıveco, ivecokamyon, eurocargo, daily
akran lojistik
23 Haziran 2022 Perşembe - 16:44

IVECO Ürün Müdürü Emre İlkbahar, Türkiye’de Full Elektrikli Araçlarımızdan Sıklıkla Göreceğiz

Busworld Türkiye 2022 Fuarında ziyaret ettiğimiz IVECO standında; e-WAY, Streetway ve Crossway’a dair detayları IVECO Ürün Müdürü Emre İlkbahar Kamyonum Dergisi okurları için aktarıyor... Türkiye’de elektrikli araçlarda hızlanmanın yavaş yavaş başladığını dile getiren İlkbahar, IVECO’nun elektrikli araçta Avrupa’da pazar payı en yüksek firma olduğuna dikkat çekiyor.

IVECO Ürün Müdürü Emre İlkbahar, Türkiye’de Full Elektrikli Araçlarımızdan Sıklıkla Göreceğiz

“ELEKTRİKLİ ARAÇTA AVRUPA’DA PAZAR PAYI EN YÜKSEK OLAN FİRMAYIZ”

 “TÜRKİYE’DE FULL ELEKTRİKLİ ARAÇLARIMIZDAN SIKLIKLA GÖRECEĞİZ”

Busworld Türkiye 2022’de IVECO standında yer alan Streetway ve Crossway’in Sakarya’da üretildiğini ve tamamen yerli üretilen araçlar olduklarını vurgulayarak sözlerine başlayan İlkbahar, yüzde 100 elektrikli zero emission e-WAY’in de şu an Fransa’da üretildiğini aktarıyor. İlkbahar, ilerleyen dönemlerde yüzde 100 elektrikli otobüslerin Türkiye üretimlerinin de yapılabileceğini ifade ediyor.

“Tek Şarj ile 543 Kilometre Yol Kat Etti”

“TÜV NORD Tarafından Sertifikalandırıldı”

“50 Bin Kilometreden Fazla Test Sürüşü Yaptı”

 İlk olarak e-WAY’e ilişkin detaylardan söz eden İlkbahar, e-WAY’in elektrikli olmak üzere sıfırdan tasarlanmış bir araç olduğuna dikkat çekiyor. Bu aracın ikinci versiyonlarının Fransa’daki fabrikada üretildiğini de sözlerine ekleyen İlkbahar, aracın 50 bin kilometreden fazla test sürüşü yaptığını ve ayrıca test edilmesi için Türkiye’deki belediyelere vermeye devam edeceklerini aktarıyor. İlkbahar araca ilişkin; “Aracımızda klasik anlamdaki aktarma organları yok; içten yanmalı bir motor, bir şaft düzeneği ve arka aks diferansiyel oranı yok. Bu parçalar sürtünmeyi artıran parçalar ve verimliliği kaybettiren parçalar. Aracımızda elektrik motorumuz; gücü sağlayan bataryalar ve bu bataryalar ile birlikte akıllı ve elektronik aks denilen piyasada e-axle olarak bilinen ZF marka akslar var. Bu akslarla birlikte motordan direkt güç geliyor; bir şanzıman yok ve istediğiniz devirde araçları hareket ettirebiliyorsunuz. Akıllı kalibrasyonu sayesinde çok uzun kilometreler yapılıyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

“Günlük Kullanımda 330-350 Kilometreye Kadar Ortalama Bir Menzil Sunabiliyoruz”

e-WAY’de hem şarj hem de aracın menzili konusunda farklı opsiyonlar sunduklarından bahseden İlkbahar, müşterilerinin çözüm ortağı olduklarına da dikkat çekiyor.  İlkbahar sözlerini şöyle sürdürüyor, “Müşterinin ihtiyacına, kullanacağı rotaya göre hem şarj hem de aracın menzili konusunda farklı opsiyonlar sunabiliyoruz. Buradaki aracımızda sekiz farklı batarya paketi var; bu rakamı 11’e kadar çıkartabiliyor ya da altı veya dörde düşürebiliyoruz. Bu bataryaları iyi ayarlamak gerekiyor; bunun optimumunu belirliyoruz. Aracımız 350 kWs, ancak gücünü 450 kWs’lere varan yeni bataryalarımız ile artırabiliyoruz. Bu araç TÜV NORD tarafından test edildi. e-WAY yüzde 100 şarj ile şarjı bitmeden 543 kilometreyi tamamladı ve bu da TÜV NORD tarafından sertifikalandırıldı. Bu ciddi bir kilometre; fakat trafikte ya da yokuş yukarı olan yerlerde tabii daha fazla enerji sarfiyatı sağlıyor. Piyasada, ortalama bir kullanımda 200-250 kilometre üzeri kullanılır; araçlarımız da günlük kullanımda 330-350 kilometreye kadar ortalama bir menzil sunabiliyoruz. Günlük kullanım, tek sefer değil, her gün kullanıp pilin ömrünü bitirmeden kullanabilmek adına önemli. Genelde rakiplerimiz pilin ömrü yüzde 75’e geldiğinde; ‘Bu pilin ömrü azaldı, değiştirilmesi gerekiyor.’ derler. Biz bunu daha güvende tutarak pillerimizi yüzde 80’e konumlandırıyoruz; bu da, bu teknolojide ne kadar iddialı olduğumuzu gösteriyor.”

“e-WAY Klasik Elektrikli Otobüslerden Daha Sessiz”

“64 Kişilik Yolcu Kapasitesine Sahip”

Şarj etmenin; aracın ve şarj istasyonunun kapasitesine ve müşteri ihtiyacına bağlı olduğunu belirten İlkbahar, aracın hızlı şarj ile bir saatte ya da iki saatte de şarj edilebildiğini aktarıyor.  İlkbahar, “Yavaş şarj eden gece şarjları ile yedi ya da sekiz saatte de şarj edebilirsiniz. Bu aracımız 64 kişilik yolcu kapasitesine sahip. e-WAY klasik elektrikli otobüslerden daha sessiz. Bunun nedeni de kullandığımız motorun dizaynı. Aktarma organlarında merkezi motor sistemi var. Bu da rakiplerine göre çok daha sessiz olmasını sağlıyor. Çünkü elektrikli araçlarda neredeyse hiç ses olmamasına rağmen çok ince bir ses olur; aracımızda onu bile duymakta zorlanıyorsunuz. Yani devrelerden gelen sesler neredeyse yok denilebilecek kadar az.”

“e-WAY En Çok Beğenilen Otobüs Tasarımlarımızdan Bir Tanesi”

“Emniyet ve Çarpışma Testlerinden Tam Not Aldı”

e-WAY’in markaya özel bir tasarıma sahip olduğunu, içerisinde oturan yolcuların ferah bir şekilde yolculuk yapmasının sağlandığını ve iç tasarımında gün ışığından daha fazla yararlanılmak istendiğini aktaran İlkbahar, aynı zamanda özel dizaynı sayesinde tüm emniyet ve çarpışma testlerinden tam not aldığını vurguluyor. İlkbahar, “Yani aracımızın güvenlik açısından hiçbir sıkıntısı yok; içerideki ferahlık da artırıldı. Aynı zamanda müşterilerimizin, kamu kurumlarının ve ilgili uzmanların da en çok beğendiği otobüs tasarımlarımızdan bir tanesi.” şeklinde konuşuyor.

“Elektrikli Araçta Avrupa’da Pazar Payı En Yüksek Olan Firmayız”

18 metreye kadar farklı boyutlarda sunulan seçeneklerin mevcut olduğunu ifade eden İlkbahar, elektrikli araçta Avrupa’da pazar payı en yüksek olan firma olduklarının altını çiziyor. İlkbahar sözlerini; “Örneğin, Fransa’da yüzde 46 pazar payı ile lideriz. 500’den fazla araç 2019’dan bu yana Avrupa’da koşmakta; sekiz milyonun üzerinde kilometrede gerçek yolculara ve kurumlara hizmet vermekte. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’deki vatandaşlarımıza hizmet vermeyi hedefliyoruz”

“Elektrikli Araçlara Sektörden Çok Ciddi Bir İlgi Var”

Türkiye’de elektrikli araçlarda hızlanmanın yavaş yavaş başladığını ifade eden İlkbahar, “Buraya gelen kurumlardan ve özel halk otobüsü temsilcilerinden de anladığımız kadarı ile elektrikli araçlara sektörden çok ciddi bir ilgi var. Bununla birlikte elektrikli şarj altyapısı kurumları ile hem yurt içi hem de yurt dışında ciddi ortaklıklarımız bulunmakta. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de full elektrikli, zero emission dediğimiz tamamen temiz olan araçlarımızdan sıklıkla göreceğiz.” diyor.  

“Streetway’in Kullanılacağı Görevler İçin Oldukça Kuvvetli Bir Motor Seçtik”

“FPT Cursor 9 Motoru Kullanıldı”

IVECO BUS standında sergilenen Streetway’in, CNG’li olduğunu ve aynı zamanda biyogaz ile de çalıştığını aktaran İlkbahar, aracın bire bir aynısı olan dizel versiyonunu da Sakarya’da üretebildiklerinden bahsediyor. Bu araçlarda IVECO’nun kendi motoru olan FPT Cursor 9 motoru kullandıklarını ifade eden İlkbahar sözlerine şunları ekliyor; “Streetway’in kullanılacağı görevler için oldukça kuvvetli bir motor seçtik. Bu araçta çok farklı koltuk seçeneklerine de sahibiz. Müşterinin ihtiyacına göre, terzi usulü; yüzde 40 müşterilerin isteklerine özel sıfırdan araç tasarlıyoruz. Özellikle iç tasarımı sıfırsan yapıyoruz; kliması, klimanın gücü, hangi bölgede çalışacaksa ona göre ilave ısıtıcı ihtiyacı, havalandırma sistemi, yolcu kapasitesi, koltukların dizaynı gibi çok fazla seçeneğimiz var. Modüler bir yapımız olması nedeni ile müşterimize sanki sıfırdan araç tasarlıyormuş gibi bunları hızlı bir şekilde sağlayabiliyoruz.”

“CNG’li Araçlarımız Toplam Sahip Olma Maliyetinde Ciddi Avantaj Sağlayabiliyor”

Bu araçlarda kullanılan CNG ile birlikte ciddi oranda, özellikle de biyogaz ile yüzde 98 oranında karbondioksit salınımını düşürebildiklerini vurgulayan İlkbahar, dünyada ve Avrupa’da bu emisyon standartlarında biyogazın ciddi oranda kullanıldığını aktarıyor.  İlkbahar, “CNG doğal gaz dediğimiz natural gaz. Müşterilerimize biyogaz ve CNG’li araçlarımızı sunuyoruz. Bu araçlar maliyet olarak da müşterilerimizi beğenisini kazanıyor. Müşterilerimiz CNG’li araç kullandıklarında toplam sahip olma maliyetinde de ciddi avantaj sağlayabiliyor. Aynı özelliğe sahip dizel araç ile CNG’li aracın ilk satın alma maliyeti arasında neredeyse 30 bin euroluk bir fark oluyor. Ancak aracın beş senelik kullanımında o parayı fazlası ile çıkartıyorsunuz. Belki 8,10 puan daha ucuza gelebiliyor; tabii bu müşterilerimizin stratejisi.” değerlendirmesinde buluyor.

“Mobilite, Satış Sonrası ve Bağlantılı Araç Konusunda Çok Ciddi Hizmetlerimiz Var”

Müşteriler için; mobilite, satış sonrası hizmetler ve bağlantılı araç konusunda çok ciddi hizmetleri olduğunu da aktaran İlkbahar, “Bunlar IVECO ON kapsamına giriyor… IVECO ON sistemi ile birlikte müşterilerimizin bilgilerini bir sisteme aktarıp; kullanıcıların ne sıklıkla frene bastığı, aracı ne kadar agresif kullandığı ve onların puanlandırılması ön kısımda yer alan ekranlara yansıtılabiliyor. Bu araçlarımızda aşınmaya yatkın parçalar var; bu parçaların değişim süreci takibinin ve akıllı bakım dediğimiz sistemlerin devreye alınmasının İtalya’daki merkezimiz tarafından takip edilmesini sağlayan sistemler var. Örneğin acil bir durumun öncesinde müşteriye ulaşılarak gerekli önlemlerin alınması yönünde ciddi ve ileri teknoloji hizmetlerimiz bulunuyor. Müşterilerimize araçları verirken bakım ve kullanım anlamında önden bir eğitim veriyoruz. Türkiye’nin her yerinde ve dünyada IVECO servis ağı çok gelişmiş bir şekilde bulunuyor.” diyor.

“Kendimizi Bir Yerli Üretici Gibi Konumlandırıyoruz”

Crossway ve Streetway’in avantajının tüm dünyaya Türkiye’den gitmesi olduğunu belirten İlkbahar, özellikle Asya tarafından çok sayıda müşterilerin ziyarette bulunduğunu kaydediyor. İlkbahar sözlerini şöyle sürdürüyor; “Yedek parça bulunurluğu ya da diğer konularda üretim yeri burası olduğu zaman elimiz biraz daha rahatlıyor. Çünkü müşterilerimizi her zaman yolda tutmayı ve bekletmemeyi sağlıyoruz. Kendimizi bir yerli üretici gibi konumlandırıyoruz; bu da bugüne kadar müşterilerimizden gelen isteklere verdiğimiz en güzel cevap oluyor.”  

Alanında Avrupa’da Pazar Lideri Oldu”

“60 Kişilik Kapasiteye Sahip”

Crossway araçların intercity taşımacılığında kullanıldığını aktaran İlkbahar, bu aracı, hem şehir içinde hem de şehir dışında belli bir mesafeye kadar gidebilen araçlar olarak gördüklerini ifade ediyor. İlkbahar son olarak sözlerine şunları ekliyor; “Aracımız alanında Avrupa’da pazar lideri oldu. Bu sergilediğimiz aracımız okul taşıtı olarak kullanılmak üzere Fransa’ya gidecek. Burada üretildi, oraya ihraç olarak gidecek araçlardan biri. Bu aracımızın 60 kişilik kapasitesi var. Havalimanından şehir merkezine, turistik destinasyonlarda çeşitli turizm şirketleri, okul servisleri ve şirket servisleri gibi taşımacılar tercih ediyor. Belli şehirlerin belediye toplu taşıma hizmetlerinde de ilçelerde konforlu bir ulaşım sağladığı ve altında bagaj sekmesi de olduğu için tercih edilebiliyor.”

 

 
Genç UND Akademi II. Döneminin 73 Mezunu Sertifikalarını Aldı
 
Akbulutlar Otomotiv İlanları Kamyonumpazar.com’da
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mumcuoğlu Global Lojistik Kurucusu Levent Mumcuoğlu; 'Doğru Zamanda Doğru Bir Yatırım'
Kamyonum Dergisi’nde bu ayki konuğumuz, 1988 yılında başladığı çalışma ...
Anadolu Isuzu Satış Direktörü Yusuf Teoman, "OTOMATİK ŞANZIMANLI 35 VE 37 KİŞİLİK GRAND TORO’YU TÜRKİYE’NİN KULLANIMINA SUNDUK"
BUSWORLD Anadolu Isuzu’nun standında, Ticari Fonksiyonlar Grup Direktörü ...
Anadolu Isuzu Ticari Fonksiyonlar Grup Direktörü Hakan Kefoğlu, "ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN GELECEĞİ TÜRKİYE’DE ÇOK AÇIK"
Busworld’de bu defa Anadolu Isuzu standını ziyaret ediyoruz ve standta ...
 
Logitrans Satış ve İş Geliştirme Direktörü Murat Gümüşlüol, Türk Lojistiğinin Intermodal ve Multimodal Çözümlere Yönelmesinde Fayda Var
2006 yılında Türk sermayeli olarak kurulan bir lojistik şirketi olduğunu ...
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, ''Mersin Lojistik Merkezi Hayata Geçtiğinde Taşıma Maliyetleri Azalacak''
Lojistik merkezlerini ele aldığımız dosyamızda Mersin Lojistik Merkezi’ne ...
Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, 'Kentimizde Bir Lojistik Merkez Kurulması Amacı ile Girişimlerde Bulunduk'
Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ile ...
 
ABC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Bilen, “Lojistiğin Önemi Anlaşıldı”
IVECO yetkili satıcısı Gülsoylar, Kayseri merkezli ABC Lojistik’e 100 ...
"Eşitlik Sağlanırsa Dünyada Karayolu Nakliyesinde Birinci Sırada Oluruz"
Kamyonum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nuray Pekcan, 1935 yılından bu ...
Traco Tank Treyler Üretim Müdürü Mevlüt Candan, "Katma Değeri Yüksek Ürünleri Üretmemiz ve Kendi Malımızı Değerli Tutmamız Gerekiyor"
Kamyonum Dergisi olarak sektörü temsilcilerinden dinliyor ve sorunlarını ...
 
Nuray PEKCAN
Nuray PEKCAN
Busworld Yarını Bugüne Taşıdı
mersin, mersinlojistik, mersinfuarı, lojistikfuarı, nakliyefuarı
  YAZARLAR
Dr. Can Baydarol
Dr. Can Baydarol
Dış Politikada Mayın Tarlası... Peki ya İç Politika?
Mustafa İmrak
Mustafa İmrak
Geleceğin Çevreci Lojistik Sektörü
Prof. Dr. Birol ERKAN
Prof. Dr. Birol ERKAN
Yıldız Sektör; Lojistik
Nizamettin KARADAĞ
Nizamettin KARADAĞ
Türkiye Taşımacılığını Kim Yönetiyor?
Av. Bilun ELMACIOĞLU
Av. Bilun ELMACIOĞLU
Ukrayna - Rusya Krizi: Karadeniz Limanları
Dr. Deniz YILDIZ
Dr. Deniz YILDIZ
Yetkin Şoför Bulmak İmkansız Hale Gelecek
Emre ELDENER
Emre ELDENER
Ülkeye Faydalı Yatırımı Destekliyoruz
logitrans, logitransistanbul, fuar,
0
kamyonum, kamyon, kamyonumdergisi, kamyonumpazar,
0
Kamyonum TV
0
lösev
0
  ÇOK OKUNANLAR
0
Güzeller
0
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
0
  ANKET
     
 
Uluslararası taşımalarda karşılaştığınız en büyük sorunlar nelerdir?
0
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vize
Belge yetersizliği
Maliyetler
Tır parkı sorunları
Cezalar
Sınırlardaki ve güzergahlarda karşılaşılan geçiş sorunları
0
0 Sonuçlar
 
     
0
  Kamyonum
0
  •Künye
  •İletişim
  •Abonelik ve Reklam
  •Sitene Ekle
  0
 
İhale
Gündem
Haberler
Teslimat
Deniz Taşımacılığı
Lojistik
English
Akü
Lastik
  0
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
  0
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
  0
 
kamyonum
lkw
bus
dikkat
news
sondakika
fahrer
kamyoncu
türkiye