GÜNDEMHABERLERTESLİMAT FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR
Menü Arama Facebook Twitter Whatsapp İhbar Hattı
kamyonum dergisi, youtube kanal, kooperatif,
Slovenya, Macaristan ve Çekya Transit Geçiş Belgelerinde Son Durum
Slovenya, Macaristan ve Çekya Transit Geçiş Belgelerinde Son Durum
Yetkilendirilmiş Yükümlü Başvurularında Süreler 30 Haziran Tarihinde Başlayacak
Yetkilendirilmiş Yükümlü Başvurularında Süreler 30 Haziran Tarihinde Başlayacak
Ayşem Ulusoy, If There Is No Drıver And The Delıvery Is Not Made Rıght, The Load Does Not Mean Anythıng

Ayşem Ulusoy, If There Is No Drıver And The Delıvery Is Not Made Rıght, The Load Does Not Mean Anythıng

1 2 3 4 5 6
kamyonum,otobüsüm,teknik tanker,üst yapı
5 Aralık 2017 Salı - 09:10

Aşağıda Yolcu Kalmasın! Demetevler Kalkıyor!

Ankara Minibüsçüler ve Esnaf Odası’na bağlı, şehir içi taşımada yoğun olarak kullanılan minibüsleri yakın takibe aldık. Minibüs şoförleriyle kullandıkları araçların özelliklerini ve yaşadıkları temel sıkıntıları konuştuk.  Şimdi Söz, Ankara Ulus Rüzgarlı Sokak’taki dolmuş durağında hizmet veren şoförlerde…

Aşağıda Yolcu Kalmasın! Demetevler Kalkıyor!

Uğur Haydar
“Bu İşi Yapacaksanız Mercedes-Benz’den Şaşmamanız Gerekir”

8 yıldır dolmuş şoförlüğü yapan Uğur Haydar, Rüzgarlı Dolmuş Durağı’nda Ankaralıları her gün Mercedes-Benz Sprinter 516 CDİ aracıyla gitmek istedikleri yere ulaştırıyor. 2017 model aracının hem donanım hem de yolcu konforu açısından üstün özelliklere sahip olduğunu belirten Uğur, daha iyi hizmet verebilmek için her iki yılda bir araçlarını yenilediklerini söyledi.

Aracından çok memnun olduğunu kaydeden Uğur Haydar şu şekilde konuştu: “Sprinter, konforlu, güvenli ve yok yok denecek kadar birçok özelliğe sahip. Yolcu bakımından kapasitesi yüksek. 26 kişiyi ayakta çok rahat taşıyabiliyoruz. 14 koltuğumuz var. Bugüne kadar ne motorunda sıkıntı yaşadık ne de yedek parça bulma noktasın mağdur olduk. Servis noktasında aldığımız hizmetten memnunuz. Mercedes-Benz, çok hızlı ve ilgili bir servise sahip. Yetkili servis sadece bakımla değil; aracın her şeyiyle yakından ilgileniyor.”

“20 Kuruş Daha Az Yakıt Tüketiyor”

Yakıt noktasında Sprinter’ın diğer markalara göre yaklaşık 20 kuruş daha az yakıt tükettiğine işaret eden Uğur, duraktaki en sıfır aracın kendilerinde olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Yolcularımız sessiz, güvenli ve klimalı bir araçla yolculuk etmenin keyfini yaşıyor. Bu işi yapacaksanız Mercedes-Benz’den şaşmamanız gerekir.”
Serkan Gökalp
“Yolcu Konforu ve Sağlamlık Açısından Wolkswagen”

Minibüs şoförlüğünü baba mesleği olarak sürdüren Serkan Gökalp, uzun yıllar bu mesleği Magirus minibüsleriyle sürdürmüş. 4 yıldır Volkswagen Crafter marka araçla yolcularına hizmet veren Gökalp, yolcu konforu ve sağlamlık açısından Wolkswagen araçlarının dolmuşta çok başarılı olduğunu kaydediyor.

Magirus araçların konfor ve yakıt tüketimi açısından kendilerine dezavantaj getirdiğini belirten Gökalp, “Magiruslar’da kalorifer sıkıntısı vardı; ama bu araç da şehir içi yolcu taşımacılığında yıllardır hizmet vermiş sağlam ve başarılı bir araçtı. Yeni aracımız Crafter üç yıl garantili (500 bin km) olarak bize verildi. Wolkswagen’den bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadık. Sağlam bir araç, servis hizmetinden memnunuz. Crafter’ların 2013 modelleri dolmuş şoförleri tarafından tutulan bir modeldi ve 2014 modelleri aynı başarıyı göstermedi. 2015’ten sonra dolmuş şoförlerine Crafter’ların satışı durdurdu. Artık servis taşımacılığında kullanılıyor” dedi.

“Yolcular Rahat Seyahat Ediyor”

Amaçlarının yolcularına konforlu bir ulaşım hizmeti sunmak olduğunu söyleyen Gökalp, “Wolkswagen bizim işimizde çok başarılı, tutulan bir marka. Aynı uzun yol otobüsünde olduğu gibi koltukları geniş, binen yolcular rahat seyahat ediyor. Araçta donanım olarak her şey mevcut. Güçlü bir freni var. Bakımını düzenli yaptıktan sonra bu araçta bir şoför asla sıkıntı yaşamaz. Garanti kapsamı içindeyken 20 bin km bakım aralığı vardı. Garanti süresi dolunca bakım aralığını 15 bin km’ye çektik. 5 senedir aracı kullanıyoruz daha hiçbir sorunla karşılaşmadık” şeklinde konuştu.
 

Muhittin Yalçın
“Kimse Klimasız Araca Binmek İstemiyor”

24 yıldır direksiyon sallayan Muhittin Yalçın, Demetevler – Ulus hattında Ankaralılara gece gündüz hizmet veriyor. 2006 model, Otokar Magirus markalı araçla hizmet veren Yalçın, dolmuş taşımacılığı için en ideal aracın Magirus olduğunu ifade etti.

“Kimse Klimasız Araca Binmek İstemiyor”

Araçların olumsuz noktalarına da dikkat çeken Yalçın, Magiruslar’ın belli bir yıldan sonra üretilmediğini söyledi. Magiruslar’ın fren ve kalorifer sistemlerinin genelde sorun çıkardığına işaret eden Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “4 günde bir aracın freni düşüyor ve sürekli fren ayarı yaptırıyorduk. Kuru hava denilen yeni sistem frenlere geçildi. Sisteme sonradan dahil ettiler. Sistem oldukça güzel; ancak araç muayeneye gittiği zaman muayeneden geçemiyor. Kontrol eden kişiler bu sistemi bilmediği için ‘farklı sistem takılmış’ gerekçesiyle aracı onaylamıyor. Muayeneye giderken eski sistemi takıyoruz. Muayeneden sonra söküp yeni fren sistemini araca monte ediyoruz. Kullandığım araç şu anda 11 yaşında,  2018’de yeni düzenleme ile eski araçlar kullanılmayacak. Bizim yaptığımız işte araçlarda klima olması şarttır. 2017 yılındayız, kimse klimasız araca binmek istemiyor.”

“Araçlar Üretilmeden Önce Firmaların Gelip, Duraklardan Bilgi Alması Gerek”

Yalçın, “Araçlar üretilmeden önce firmaların gelip, duraklardan bilgi alması gerek. Üreticiler bizim gibi bu işi yapan şoförlerden görüş almadan ürün yapıyorlar. Sonra da değişiklikleri kendimiz yapmak zorunda kalıyoruz. Konfor açısında bindi-indi için uygun bir araç. Bu araçlar da süspansiyon olsa şoförler Magirus’tan başkasına binmez. 5 bin km’de bakım yaptırıyoruz. Bazı yeni model araçlar 300 bin km’de motor bırakıyor. Magiruslar’da motorun ömrü çok uzundur. Kullandığım aracın motoru 10 yıldır tamir görmedi. Yeni araçların garanti süreleri bittiği zaman ciddi parça masrafları oluşmaya başlıyor. Magirus işletme maliyetleri açısından da en ideal araçlardan biridir” dedi.

Minibüs esnafının ve şoförlerinin eğitimli insanlar tarafından yapılması gerektiğini belirten Muhittin Yalçın, emeklilik haklarında iyileştirilmelerin yapılması gerektiğini belirtiyor. Parası olan herkesin bu mesleği yapabildiğini belirten Yalçın, denetlemelerin artması gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Sigortam Dahi Yapılmıyor”

“Minibüsçüler ve Esnaf Odası iki yılda bir eğitimle kart veriyor. Derneğin bizi denetlemesi lazım. Toplumda eğitici insanlarız, kamu hizmeti veriyoruz. Bunun için şoförlerin iyi bir eğitim görmesi gerekiyor. Ayrıca; bugün 50 yaşına gelmişim, emekli olamıyorum. Sigortam dahi yapılmıyor. Bu sektörde sigortasız çalışan çok insan var. Dernek aidatlarımızı alıyor ancak; hakkımızı savunma noktasında gerekli adımları atmıyor. Minibüsçüler ve Esnaf Odası’nın şoförleri koruması lazım.”

Adıgüzel Aydoğan
“Yeni Araçların Kalitesi Eski Araçların Gerisinde Kaldı”

Ulus-Demetevler hattında 24 yıldır dolmuş şoförlüğü yapan Adıgüzel Aydoğan, Mercedes-Benz Sprinter aracıyla Ankaralı yolculara hizmet veriyor. Yeni model araçların dolmuş taşımacılığında çok başarılı olmadığını söyleyen Aydoğan, araçların sağlamlık açısından istenilen randımanı vermediğini belirtti.

“Bazı Üretici Markalar Dolmuş Araç Satmak İstemiyor”

Magirus araçları arar hale geldik diyen Aydoğan, bazı markaların yeni araçlarında motorun kullanım ömrünün çok az olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Yeni araçların elektronik donanımları çok fazla olduğu için sık sık arıza yapıyor. Randımanlı çalışamadığımız için kazançlarımız düşüyor. Mercedes-Benz’in yeni araçları şehir içi dolmuş taşımacılığında bana göre uygun değil. Euro 4 motorlu araçlardan çok memnunduk; ancak sonra gelen araçların kalitesi eski araçların gerisinde kaldı. Yeni araçların parçasını bulmakta zorlanıyoruz. Kaza yapan araçların çıkma parçalarıyla ancak ihtiyacımızı karşılıyoruz. Mercedes-Benz, Iveco gibi büyük üreticiler,  dolmuş taşımacılığına araç vermek istemiyor. Peki; bu taşımacılığı ne ile yapacağız?”

Yasin Öğüt
“Minibüs taşımacılığına Sprinter gelmiyor”

14 yıldır dolmuş şoförlüğü yapan Yasin Öğüt, Mercedes - Benz Sprinter marka aracıyla şehir içi yolcu taşıma hizmeti veriyor. Sprinter araçlarının güvenlik ve konfor açısından çok iyi olduğunu ifade eden Öğüt, minibüs taşımacılığı için bu araçların uygun olmadığını ifade etti.

Öğüt, “Mercedes - Benz Sprinter’dan memnun olduğum yerler de olmadığım yerler de var. Motoru çok çabuk arıza veriyor. Parçası pahalı ve iyi bir servis hizmeti alamıyorum. Aracın üzerindeki parçaların büyük bir kısmı garanti kapsamında değil. Mercedes - Benz Sprinter dolmuş olarak kullanıldığında masraflı bir araç ve minibüs taşımacılığına bu araç gelmiyor. Hem yolcu hem de şoför konforu açısından çok memnunum. Güvenlik ve performans noktasında en iyi araçlardan biridir. Süspansiyonu, fren gücü açısından da iyi bir seviyede” dedi.

 
Şehir İçi Ulaşımın Kahramanları Konuşuyor
 
Assan Hanil'de Görev Değişimi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Nuray PEKCAN
ÇOK ÇALIŞMAYA HAZIR MIYIZ?
  YAZARLAR
Nizamettin KARADAĞ
Gelecekte Ülkemizin Uluslararası Bir Lojistik Üs Konumuna Geleceği Öngörülmekte…
Av. Bilun ELMACIOĞLU
Covıd-19 Virüsü Kaynaklı Küresel Salgının Ticari Sözleşmelere Etkisi
Emre ELDENER
DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMALAR
Doç. Dr. Onur DİKMENLİ
BİLMİ-YORUM!
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
Ihale
Gündem
Haberler
Teslimat
Deniz Taşımacılığı
Lojistik
English
Aku
Lastik
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
kamyonum
türkiye
dikkat
kamyoncu
truck
bus
fahrer
src
news