GÜNDEMHABERLERTESLİMAT FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR
Menü Arama Facebook Twitter Whatsapp İhbar Hattı
kamyonum dergisi, youtube kanal, kooperatif,
GEFCO Türkiye’den Polonya’ya Yapılan Tıbbi Ekipman Nakliyesine Destek
GEFCO Türkiye’den Polonya’ya Yapılan Tıbbi Ekipman Nakliyesine Destek
Uşak Belediyesi  Kahvehaneleri Dezenfekte Etti
Uşak Belediyesi Kahvehaneleri Dezenfekte Etti
Ayşem Ulusoy, If There Is No Drıver And The Delıvery Is Not Made Rıght, The Load Does Not Mean Anythıng

Ayşem Ulusoy, If There Is No Drıver And The Delıvery Is Not Made Rıght, The Load Does Not Mean Anythıng

1 2 3 4 5 6
kamyonum,otobüsüm,teknik tanker,üst yapı
26 Ekim 2017 Perşembe - 12:37

Araçların Modern ve Engelli Uyumlu Olması Çok Önemli

10 yaşındayken balkondan düşmesi sonucu hayatının kalan kısmını engelli olarak yaşayan Ahmet Cihan Pekiz (29) haftada birkaç kez toplu taşıma aracını kullanıyor. Engelli bir yolcu olarak kent içi ulaşımda yaşadığı temel sorunlara ve aldığı hizmete yönelik değerlendirmelerde bulunan Ahmet Cihan Pekiz, engelli rampalara sahip araçlar kullanılmadan önce tek başına otobüse binemediğine dikkat çekiyor.

Araçların Modern ve Engelli Uyumlu Olması Çok Önemli

Yolcu Hakkı köşemiz için bu sayımızda şehir içi toplu taşıma araçlarından yararlanan yolcularla konuştuk. Yolcular; gitmek istedikleri yere; konforlu, güvenli ve yeni araçlarla ulaşmak isterken; bu bağlamda kapıları geniş, girişi alçak tabanlı ve engelli rampasına sahip, klimalı, çocuklu ve yaşlı yolcuların rahatça inip binmelerini sağlayan özelliklere sahip otobüslerin toplu taşımada daha çok kullanılmasını istiyor.

Ahmet Cihan Pekiz
“Araçların Modern ve Engelli Uyumlu Olması Çok Önemli”

10 yaşındayken balkondan düşmesi sonucu hayatının kalan kısmını engelli olarak yaşayan Ahmet Cihan Pekiz (29) haftada birkaç kez toplu taşıma aracını kullanıyor. Engelli bir yolcu olarak kent içi ulaşımda yaşadığı temel sorunlara ve aldığı hizmete yönelik değerlendirmelerde bulunan Ahmet Cihan Pekiz, engelli rampalara sahip araçlar kullanılmadan önce tek başına otobüse binemediğine dikkat çekiyor.

Tekerli sandalye ile yaşamak zorunda olan otobüs kullanıcısı olarak Mavi Halk Otobüsleri’nin birçoğunun eski model olduğu için kendileri açısından uygun olmadığına vurgu yapan Pekiz, şoförlerin duraklara yanaşmadığından şikayet ederken şunları söylüyor: “Mavi Halk Otobüsü şoförlerinin büyük bir kısmı, her hangi bir dolmuş vs. önlerine geçmesin diye durağa yolu ortalayıp yanaşıyorlar. Otobüse binmekte ve ulaşmakta güçlük çekiyorum.”

“Tek Başıma Keçiören’den Ulus’a Rahatlıkla Gelebiliyorum”

Engelliler için gerekli aparatı olmayan araçların da genellikle yollarda olduğuna işaret eden Ahmet Cihan Pekiz, otobüse binmesine diğer yolcuların yardımcı olduğunu söylüyor. Pekiz, “Belediye otobüslerinin çoğunda rampa var. Rampa olmayanlarda asansör var. Tekerli sandalye ile herhangi bir sıkıntı çekmiyorum.  Araçlar klimalı ve ferah. Tek başıma Keçiören’den Ulus’a rahatlıkla gelebiliyorum. Durumumdan dolayı insanların aşırı titizlenmesi ve gereğinden fazla yardımcı olmaya çalışması beni biraz rahatsız ediyor. Engellilerin kendi kendilerini idare edebilmesi için araçların modern ve engelli uyumlu olması çok önemli. Kaldırım taşları bizler için bazen sorun oluyor. Her yerde rampa yok. Rampa olan yerlere de kimi zaman araç park edilmiş oluyor. Ben sandalye ile bazı zamanlar kaldırımı aşabiliyorum; ancak akülü araç kullananlar için çok sıkıntılı bir durum” diyor.

“Otobüs Şoförlerinin İşi Kolay Değil”

Yeni araçların hepsinin engelli bir vatandaşın kullanımı için yeterli standartlara sahip olduğunu belirten Pekiz, şoförlerden gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti de ifade ederek şunları söylüyor: “Şoförlerimiz çok yardımsever. Otobüs şoförlerinin maaşları biraz yüksek olmalı. Psikolojileri iyi olmalı. İnsanlar otobüslerde birbirlerine biraz hoşgörülü olmalı. Bazı yolcuların şoförlere kötü davrandığına şahit oluyoruz. Otobüs şoförlerinin işi kolay değil. ‘Bu kişiler de kim bilir ne tür zorluklar yaşıyor’ diye düşünmemiz lazım.”

“Utanmasa Un Çuvalı Gibi Alıp Atacak Beni!”

Pekiz, “Araçlarda engelliler için kullanılan rampalar çok sık kullanılmadığı için zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor. Rampalar bazı zamanlar açılmıyor. Rampa açılmadığında otobüsün içinden üç dört kişi iniyor, kendimi bir anda ‘hop’ aracın içinde buluyorum. Geçenlerde yolcunun birisi: ‘20 kiloluk adamsın kardeşim ne olacak’ dedi. Utanmasa un çuvalı gibi alıp atacak beni!” diye konuşuyor.

“Minibüslere Binmeyi Tahmin Bile Edemiyorum”

Ahmet Cihan Pekiz, “Ankara’da dolmuş otobüslerinin büyük bir kısmı engelli uyumlu değil. Bu nedenle minibüsleri tercih etmiyorum. Üstelik içleri de çok dar. Tekerlekli sandalye ile minibüslere binmeyi tahmin bile edemiyorum” diyor.

“Şehirlerarası Otobüslerde Engelli Lifti Yok”

Şehirlerarası yolculuklarda engelli bir yolcu olarak sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Pekiz, “Otobüslerde engelli lifti yok ve otobüslerin içi aşırı derece dar. Biri beni kucağına almadan otobüse binemiyorum. Sandalyem bagajda taşınıyor. Engelliler için özel bir talebim yok; ama şehirlerarası otobüs şoförlerinin uzun yolda daha dikkatli araç kullanmalarını öneririm. Can taşıdıklarını unutmamalarını rica ederim” diyerek sözlerini sonlandırıyor.Fevzi Varış
“Otobüse Binebilmek Adeta Zulüm”

Ankara Ulus Meydanı’nda yolcularla görüşmeye devam ediyoruz. 72 yaşında ve 32 yıldır halk otobüsüyle seyahat eden Fevzi Varış’la otobüs durağında aldığı hizmetin kalitesini konuştuk.

Kendisi gibi yaşlı bir insanın otobüse inip binmesinin adeta zulüm olduğunu söyleyen Fevzi Barış, ömrünün otobüs duraklarında geçtiğini belirterek otobüslerin saatinde gelmemesinden şikâyet ediyor.

“Yeni Otobüsler Konforlu ve Klimalı;  Ancak Çok Geç Geliyor”

Fevzi Varış, “Otobüsler saatte bir ancak geliyor. Genelde ayakta seyahat etmek zorunda kalıyorum. Yaşımdan dolayı otobüsleri ücretsiz kullanıyorum. Eskiden otobüsler biraz daha erken gelirdi. Yeni otobüsler konforlu, klimalı; ancak çok geç geliyor. Otobüse günlük 3-4 kez biniyorum;  şoförleri izliyorum.  Yaptıkları iş çok zor. Şoförlerde bıkmış durumdalar. Yolcuya saygıları azalmış” diyor.

Orhan Şanlı
“Şehir içi Toplu Ulaşım Araçları Konforlu Değil”

15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı’nda otobüs durağında konuştuğumuz Orhan Şanlı, şehir içinde hizmet veren otobüsleri konforlu bulmadığını söylüyor.

Araçların konforsuz olmasının yanında şoförlerin de yolculara karşı kaba davrandığını belirten Şanlı, şehir içi ulaşımın çoğu zaman katlanılmaz bir hal aldığını belirtiyor.

“Konforlu, Güvenli ve Huzur İçinde Gideceğim Yere Ulaşmam Önemli”

Orhan Şanlı, “Otobüslere insanlar üst üste biniyor. İnsanların birbirlerine saygısı azalmış. Herhangi bir düzenin varlığından söz etmek mümkün değil. Otobüsler kalabalık olduğu için sürekli bağırmaya, çağırmaya ve şoförle kavgaya tanık oluyoruz. Belediye otobüslerinde özellikle ikinci bir şoför yardımcısının olması huzurlu bir seyahat için gerekli. Ulaşım için kullandığım otobüsün markası benim için önemli değil. Konforlu, güvenli ve huzur içinde gideceğim yere ulaşmam önemli. Otobüslerde teknolojik olarak, yenilik olarak ilerlemeler olsa da insan faktörünün de ilerlemesi lazım. Şoförlerin insanlara karşı genel tarzı hiç hoş değil. Bu hizmet verilirken insanlara saygı esas olmalıdır. İnsanlar her geçen gün saygıdan biraz daha da uzaklaşıyor” diyor.
 

Tolga Gündüz
“Şehir İçi Otobüsler Yolcu Konforu Açısından İyi”

Tolga Gündüz de (40) toplu taşıma araçları ile seyahat eden milyonlarca yolcudan sadece biri. Günde iki kez otobüs kullandığını belirten Gündüz, şehir içi otobüsleri yolcu konforu açısından iyi bulduğunu ifade ediyor.

Otobüslerde klima sistemlerinin daha iyi olması gerektiğinin altını çizen Tolga Gündüz, otobüslerdeki en büyük sorunun ısıtma-soğutma sistemlerinde yaşandığını belirtiyor.

“Otobüsler Çok Kalabalık Oluyor”

Tolga Gündüz, “Şoförler Özel Halk Otobüsleri’ni aşırı derecede hızlı sürüyorlar. Otobüsler çok kalabalık oluyor. Genellikle özel halk otobüslerini kullanmıyorum. Belediyeye ait araçlar ilk tercihim arasında yer alıyor. İnternet üzerinden aracın nerede ve ne zaman hangi durakta olacağını takip edebiliyorum. Bir yolcu olarak 65 yaş üzerindeki yolculardan şikâyetçiyim. İyi niyet istismar ediliyor. Günde 20 kez bu aracı kullanan yolcuların olduğunu biliyoruz. Bu nedenle çok fazla yoğunluk oluyor. Bu yoğunluğun önüne geçebilmek için sefer sayılarının artmasını talep ediyoruz” diyor.

 
DAF Türkiye Pazarına İddialı Girdi!
 
Mercedes-Benz Türk, Filo Müşterilerini Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ağırladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Nuray PEKCAN
ÇOK ÇALIŞMAYA HAZIR MIYIZ?
  YAZARLAR
Nizamettin KARADAĞ
Gelecekte Ülkemizin Uluslararası Bir Lojistik Üs Konumuna Geleceği Öngörülmekte…
Av. Bilun ELMACIOĞLU
Covıd-19 Virüsü Kaynaklı Küresel Salgının Ticari Sözleşmelere Etkisi
Emre ELDENER
DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMALAR
Doç. Dr. Onur DİKMENLİ
BİLMİ-YORUM!
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
Ihale
Gündem
Haberler
Teslimat
Deniz Taşımacılığı
Lojistik
English
Aku
Lastik
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
Kamyon
lkw
fahrer
kamyoncu
truck
haberler
treyler
dikkat
news