GÜNDEMHABERLERTESLİMAT FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR
Menü Arama Facebook Twitter Whatsapp İhbar Hattı
kamyonum dergisi, youtube kanal, kooperatif,
Metro İstasyonlarında Termal Kamera Uygulaması
Metro İstasyonlarında Termal Kamera Uygulaması
Toplu Taşıma Araçlarında Maske Zorunluluğu Hayata Geçirildi
Toplu Taşıma Araçlarında Maske Zorunluluğu Hayata Geçirildi
Plaxton Panorama Scores Largest Order To Date With 34 Double Deck Coaches For Oxford Tube

Plaxton Panorama Scores Largest Order To Date With 34 Double Deck Coaches For Oxford Tube

1 2 3 4 5 6
6 Haziran 2018 Çarşamba - 09:26

Her Amaca Yönelik Tek Araç: Yeni Stralis X-Way

IVECO, Beton İzmir 2018 Fuarı’nda “sağlam araçlar” ile yerini aldı. Fuarda, segmentinin en yüksek yükleme kapasitesine sahip olan yeni Stralis X-WAY aracını tanıtan IVECO, ayrıca off-road kamyonu ASTRA ve 12 metreküplük miksere sahip TRAKKER aracını da sergiledi.

Her Amaca Yönelik Tek Araç: Yeni Stralis X-Way

IVECO, 10. Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nda (Beton İzmir 2018) yeni Stralis X-WAY’i tanıttı. Fuarda, Stralis X-WAY dışında en ağır görevlerin üstesinden başarıyla çıkan damperli off-road kamyonu ASTRA ve 12 metreküplük miksere sahip TRAKKER aracıyla yer aldı.

Üretimden yeni çıkan ve ilk defa Beton Fuarı’nda sektörle buluşan yeni Stralis X-WAY hakkında tüm detayları Iveco yetkililerinden dinledik. IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, IVECO Off-Road İş Geliştirme Müdürü Korhan Yeşil ve IVECO Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm’le gerçekleştirdiğimiz özel röportajlarımız sizlerle…

“FİYATTA FARK YARATMADIK, ESAS FARK ÜRÜNDE”

Roberto Camatta: “Amacımız Müşterinin Toplam Sahip Olma Maliyetini Düşürmek”

X-Way’in ürün gamına eklenmesi ile IVECO’nun off-road ağır vasıta segmentinde hafif off-roadtan ağır off-roada kadar çok geniş bir ürün gamına sahip hale geldiğini belirten IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta “X-Way’i Avrupa ile aynı anda pazara sunuyoruz. IVECO her zaman müşteri ihtiyaçlarını dikkate alarak ürünlerini geliştirmiştir. X-Way de bu yaklaşımın bir ürünü. Amacımız müşterinin toplam sahip olma maliyetini düşürmek. Özellikle hafriyatta müşteri on-road çekici tercih ediyordu ancak bu araçlar yükleme ve boşaltma sahalarına girdiğinde sorunlar yaşanıyordu. Şimdi X-Way çekici hem çelik tampon ve kalın şasisi ile hem bir off-road kadar sağlam hem de uzun yolda bir on-road çekici konforuna sahip.” dedi.

“Her İki Amaca da Yönelik Tek Bir Aracımız Var”

İzmir’de düzenlenen 10. Beton fuarında yepyeni bir ürünle, X-WAY’le yer alıyorsunuz. Bu araç aslında çok daha ekonomik bir araç.  Ancak ayrı bir yatırım gerektiriyor… Müşteriye bunu iyi anlatmak lazım. Bu aracı satın almak onlar için doğru bir alışveriş olacak mı?

Aracın ilk alım fiyatı tek başına önemli değil tüm sahip olma maliyetinin işletme giderleri de dâhil düşük olması lazım. Yeni Stralis X-WAY’de bunu müşteriye nasıl sağlıyoruz? Müşteri bizden ya tam off-road ya da on-road araç alıyordu. Hafriyatçılar on-road Stralis’i alıp bunu kısmen on-road kısmen de off-road koşullarında kullanılıyordu. On-road aracı off-road koşullarda kullandığınız zaman arazide ilk göreceği zarar tamponun kırılmasıdır. X-WAY hafriyatçılara yönelik hem off-road hem de on-road kullanımına uygun. Off-road kullanımına uygun en önemli özelliği kalın şaseli olması yani 7.7 milimetre. Ön tamponu üç parçalı metal tampon, plastik değil, yerden daha yüksek. Diğer aracın tamponu on-road olduğu için daha alçak, parça sayısı daha az ve metal değildi. Aynı zamanda uzun yolda da bir on-road aracın konforunu veriyor. X-WAY’i istenirse yüksek kabin, istenirse alçak kabin olarak sunuyoruz,  çift yatak seçeneği de sunabiliyoruz. Kullanıcı “on-road aracı hafriyatta kullandığımda kırıyorum TRAKKER kullanayım” dediği zaman bu sefer de uzun yolda sahip olmak istediği konfordan ödün vermiş oluyordu. Artık her iki amaca da yönelik tek bir aracımız var.

Tabi ki X-WAY’i 4x4 çekici olarak satmıyoruz ancak Hi-Traction diye adlandırılan bir opsiyon ile araç patinaj yaptığında 4x4e geçebiliyor. Aynı zamanda 6x4 ağır görev çekici aracımız, 6X4 rijid kamyon ve 8x4 rijid araçlarımız da var. İstenirse 8845 kg boş ağırlıklı süper hafif beton mikseri araçlarımız da var. Dolayısıyla X-WAY de kendi içinde çok geniş bir ürün gamına sahip. Fiyat konusunda müşteri için esas önemli olan toplam sahip olma maliyeti. Aracın ilk satış fiyatı bu toplam sahip olma maliyetinin sadece bir kısmı. Ama fiyat olarak burada herhangi bir negatif sürpriz fiyat seviyemiz yok. Daha önceki fiyat seviyemiz neyse aşağı yukarı bu aracın da fiyat seviyeleri o civarda diyebiliriz. Fiyatta fark yaratmadık, esas fark üründe.

“İç Rekabet Kaçınılmaz Ama Bunu Çözmüş Durumdayız”

Alternatif ürünler neler? Onları da konuşmak gerekiyor. Aslında siz kendi ürününüze de rakip oluyorsunuz. Ben yatırımcı ya da bu işi yapan bir kişi olarak hangi ürününüzü tercih etmeliyim?

Kendi ürün gamımız içinde de X-WAY bir rekabete neden olacak. Ama şunu söyleyeyim, bir kere Stralis X-WAY çekicinin gelmesiyle hafriyat türü off-road misyonları için sadece bu ürünü sunuyoruz. Diğerini artık sunmayacağız, sunsak da müşteri yenisi tercih edecektir. Tabii X-WAY  hiçbir zaman Trakker ya da  Astra’nın ağır görev kullanımının yerini almayacak. Astra ağırın ağırı bir segmentte performans gösteriyor zaten. Madenler, taş ocakları için tasarlanmış. Teknik yük kapasitesi çok yüksek bir araç. X-WAY’de bu yok. X-WAY belki TRAKKER’la rekabet edebilir. Ama siz daha yüksek kapasiteli bir beton mikseri istiyorsanız yine TRAKKER’ı tercih edeceksiniz. Daha düşük kapasiteli daha hafif beton mikserleri içinse X-WAY olabilir. Damper misyonları için doğru ürünlerimiz Trakker ve Astra’dır. Tabi ürünler arasında iç rekabet kaçınılmaz ama bunu yönetebilir ve çözmüş durumdayız.

“Hedefimiz Toplam İki Yüz Adet Mertebesine Ulaşmak”

Şu anki Türkiye pazarında bu ürün ne kadarlık bir oran alabilir, öngörünüz nedir?

X-WAY adetleri için yeni başlıyoruz. Şu anda Mayıs ayındayız ve bu daha ilk üretilen ürün. X-WAY’de hedefimiz toplam yıllık iki yüz adet mertebesine ulaşmak.

“Stralis X-WAY’e Şans Tanıyorum”

Ürün gamınızda en hızlı koşmasını beklediğiniz ürün hangisi?

Hepsinde başarı potansiyeli görüyorum. Ama illa ki her segmentte birini seçersek Daily 7 tonun iyi performans göstermeye devam edeceğini düşünüyorum. Eurocargo’nun 15-16 tonda başarısı devam edecektir. Ağır vasıtada da yeni Stralis X-WAY’e şans tanıyorum.

“İlk Önce Kendi Bayi Satış Teşkilatımızı Eğitiyoruz”

Dünya genelinde yapılan üretimlerde müşteri ihtiyaçlarına yönelik daha butik, güçlü ve konforlu araçlar üretiliyor. Sizin ürün gamınıza baktığımız zaman X-WAY, tam da böyle ihtiyaca cevap veren bir ürün. Bu bağlamda herhalde müşteri ne istiyorsa bu ürün gamında seçebilir. Bunu müşteriye nasıl anlatıyorsunuz?

Iveco olarak aynı zamanda niş ürünlere de odaklanıyoruz. Dolayısıyla bu segmentteki müşterilere de ulaşmamız gerekiyor. Bizim önceliğimiz eğitime önem vermek. İlk önce kendi bayi satış teşkilatımızı eğitiyoruz. Hatta bundan iki üç hafta önce bütün bayilerimize detaylı bir eğitim verdik. Gayet tabi ağır vasıta segmentimiz de kendi içinde ayrılıyor. Hafif ağır vasıta var, maden çalışmalarına yönelik daha da ağır vasıta segmentimiz var. Satış teşkilatımız içinde de bu konuda uzmanlaştık. Stralis satan bayimizle off-road ağır vasıta satan bayimiz aynı değil. Bu nedenle müşterilere ulaşırken ilk önce kendimiz uzmanlaşıyoruz. Ağır vasıtanın kendi içindeki segmentlerinde eğitimleri veriyoruz. Daha sonra bu eğitimi alan bayilerin hedef kitleye ulaşması daha kolay oluyor.

“Erken Seçimin İnşaat Sektörüne Olumsuz Bir Etkisinin Olmasını Beklemiyoruz”

Türkiye’nin hızlı bir siyasi dinamiği var ve erken seçim kararı alındı. Türkiye olarak devasa projeler gerçekleştiriyoruz. Seçim dönemi devletin büyük projelerini etkiler mi? Sizce bu yıl nasıl tamamlanır?

Ben yedi yıldan beri Türkiye’de yaşıyorum. Daha önce de birçok seçim dönemi gördüm. Her seçim öncesinde bir belirsizlik oluyor. Bazen seçim sonrasında da hafif bir türbülans oluyor ama daha sonra toparlanma gerçekleşiyor ve pazar eski performansına kavuşuyor. Dolayısıyla bu sene de benzer bir beklenti içerisindeyiz. 3,5 ton ve üstü toplam kamyonet kamyon pazarı olarak baktığımız zaman 2016 ve 2017’deki 60 bin rakamı pazarın doğal trendi olarak görülüyor. Bu trendte belki bir türbülans olacaktır ama 2018 sonu itibariyle bu rakamlara yaklaşılmasını bekliyoruz.

İnşaat sektörüne geldiğimiz zaman, geçen sene 11 bin adetlik gerçekleşen off-road segmentinin bu sene de benzer rakamla gerçekleşeceğini bekliyoruz. Seçimler olsun ya da olmasın başlamış olan devam eden projeler var. Bunların tamamlanması gerekiyor. En azından erken seçimin inşaat sektörüne olumsuz bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Satış adetleri geçen yılla benzer olacaktır diye düşünüyoruz.

“2018’in İlk Üç Ayı Pazar Açısından İyi Geçti”

2018’in ilk üç ayına baktığımız zaman pazarda işler iyi gidiyor. Üç buçuk ton ve üstü toplam pazar adetleri, 2017 yılının ilk üç ayının üzerinde. 2016 yılı ile de mukayese ettiğimiz zaman da 2016’nın da üzerinde.

2018’de pazarın ilk üç ayda iyi gitmesinde bir baz etkisi söz konusu. Çünkü 2017’nin ilk üç ayı zaten 2009-2010’dan beri pazar performansının en kötü olduğu aylardı. Referandum sonrasıydı ve bunun getirdiği belirsizlik vardı. Tabi ki 2017 gibi düşük bir bazla mukayese ettiğimizde 2018’de gidişatın iyi olduğunu görüyoruz ama yine de 2018’in ilk üç ayı pazar açısından iyi geçti diyebiliriz.

Fuarın İzmir’de olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu fuarı düşünürken sadece İzmir’i değil hinterlandını da düşünmek lazım. Manisa, Aydın, Denizli, Muğla gibi şehirleri de düşünmek gerekiyor. Mutlaka bir potansiyel var ki bu fuar İzmir’de yapılıyor ve bu kadar kişi katılıyor.

“HER SEGMENTE CEVAP VEREBİLECEK BİR MARKAYIZ”

Korhan Yeşil: “Yeni X-WAY Aracımız Ciddi Anlamda Pay Kazanacak”

Yeni Stralis X-WAY’in ön tanıtımını fuarda gerçekleştirdiklerini söyleyen IVECO Off-Road İş Geliştirme Müdürü Korhan Yeşil,  IVECO olarak Türkiye Hazır Beton Birliği’nin organizasyonu olan bu fuara ilk defa katıldıklarını belirtti. Fuarın IVECO için büyük bir fırsat olduğunun altını çizen Yeşil, her türlü müşteri segmentine cevap verebilecek potansiyele sahip bir marka olduklarına dikkat çekti.

Yeni Stralis X-WAY Türkiye pazarında nasıl bir kitleyi ve performansı hedefliyor? Diğer ürünler bu yıl içerisinde neler yaptı? Pazarın genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Iveco’da ürün gamımız full range olup hafif, orta ve ağır segmente yönelik araçlarımız ile zengin bir ürün yelpazesine sahibiz. Off-road segmentinde de en hafif inşaat grubu aracından en ağır tip inşaat grubuna kadar modellerimiz var. X-WAY aracımızın ön tanıtımı bu fuarda gerçekleştiriyoruz.  Standımızda bütün off-road araçlarımız var, X-WAY aracımız, TRAKKER ve ASTRA. Son 2.5 senedir de ASTRA aracımızla IVECO araç çatısı altında faaliyet gösteriyoruz. Her ne kadar inşaat grubunda ilk üç ay mevsim şartlarından dolayı çok yavaş geçse de geçen sene olduğu gibi bu sene de inşaat grubunda hızlı bir giriş oldu. İlk üç aylık süre içerisinde bütün firmaların son kullanıcıları yatırım planını yaparlar, ikinci çeyrekte ve üçüncü çeyrekte pazarın tam gaz hızlandığı bir dönem olur. Geçen seneden farklı bir tablo yok ama son dönemlerde kurlardaki ani değişikliklerden dolayı ve bir de tabi erken seçimden dolayı şu anda biraz bocalama ve öteleme durumları ortaya çıkmaya başladı açıkçası.

“O Projelerde Kimsenin Düşünemediği Bir Potansiyel Yatıyor”

Türkiye’de yaşanan siyasi değişimlere rağmen başlamış ve devam eden projeler var. Bu doğrultuda geçen yılla kıyaslarsak bu yıla ilişkin öngörüleriniz nelerdir?

Son iki üç seneye baktığınız zaman daha önceki yıllarda yüzde 70 oranında 4x2 çekici, yüzde 30 civarında da inşaat grubu ağırlıklı giderdi. Şimdi durum tam tersine döndü. Şu anda yüzde 70 inşaat grubu, yüzde 30 oranında da 4x2 çekici diye tabir ettiğimiz ürün grubu şu anda pazarda devamını sağlıyor. Genel öngörü bu sene çekicide çok ciddi anlamda olan pazar kaybının bu sene biraz daha kapanacağına yönelik. Türkiye’yi alt yapı yatırımınlarını tamamlamış bir ülke olarak göremeyiz. Çanakkale Köprü Geçişi, Kanal İstanbul gibi devasa projeler hali hazırda bekliyor. Bunlar programa alınırsa zaten o projelerde büyük bir potansiyel yatıyor. Ben geçen seneden çok büyük bir fark, negatif anlamda, olacağını düşünmüyorum inşaat grubunda. Paralel seyredeceğini düşünüyorum. Seçimden sonraki süreçte de bunu tekrar değerlendirmek gerekir tabi ki.

“Türkiye’nin Çok Ciddi Anlamda Fayda Kazanacağını Düşünüyorum”

Türkiye’yi çevreleyen ülkeler de büyük bir potansiyel barındırıyor. Yaşanan şu anki olumsuz şartlara rağmen geleceğe ilişkin neler söyleyebilirsiniz?

Biz stratejik olarak da lojistik anlamda da Orta Doğu’nun tam kalbinde yer alıyoruz. Buradan Orta Asya ve Kuzey Afrika cumhuriyetlerine kadar çok geniş bir hinterlanttayız. Özellikle Libya’nın iyi durumda olduğu, Türk firmaların orada çalıştığı dönemlerde biz bunun etkilerini yaşadık. Sonuçta savaş sonrasında bir potansiyel her daim yatıyor. Dolayısıyla yapılanmanın o bölgelerde kesinlikle yine Türkiye tarafından olacağını düşünüyorum. Yani tedarik ve alt yapı anlamında her türlü şekilde bu bölge üzerinden yürüyeceğini düşünüyorum. Bu da tabi ki daha sonraki zamanlarda oradaki yapılanmanın stabil olacağı ve ivme kazanacağı dönemlerde Türkiye’nin çok ciddi anlamda fayda kazanacağını düşünüyorum.

“Bizim İçin Bu Fuar Büyük Bir Fırsat”

Ürün gamınıza çok değişik ihtiyaçlara yönelik ürünler var. X-WAY aracınız da çok daha spesifik bir ürün. Bu manada siz Türk müşterisine gerekli tanıtımı yapabiliyor musunuz?

Iveco olarak Türkiye Hazır Beton Birliği’nin organizasyonu olan bu fuara ilk defa katılıyoruz. Bizim için bu fuar büyük bir fırsat. Biz her türlü müşteri segmentine cevap verebilecek potansiyele sahip bir markayız. Türkiye’de daha doğrusu dünya çapında araç hafifliği ön plana çıkıyor,  yeni X-WAY aracımız burada ciddi anlamda pay kazanacak. Onun bir seviye üzerinde TRAKKER grubumuz zaten yıllardan beri Türkiye pazarında. En zor şartların, eğimin, yükün ve yol zemininin en önemli olduğu kapalı devre maden işletmeleri, agrega ocaklarında da ASTRA grubumuz devreye giriyor.

Müşterinin ihtiyacını doğru algılayabilmek, doğru ürünü tavsiye edebilmek bizim en büyük görevimiz ve sorumluluğumuz. X-WAY ve ASTRA bizim için off-road ürün grubunda yeni ürünler. Bir nevi bebeğimiz gibiler, X-WAY daha yeni bebeğimiz ASTRA ise artık ayaklanmaya başladı. ASTRA’da çok fazla referans müşteriler elde ettik. Dolayısı ile ciddi anlamda bir gelişme kazandığımızı düşünüyoruz.

“Sağlamlığı ve Daha Fazla Taşıdığı Yükle Ön Plana Çıkan Grup”

Son dönemde hükümetin birtakım teşvikleri var. Özellikle de enerji, inşaat ve özel sektöre yönelik. Sizin ürün çeşitliliğine baktığımız zaman da her segmente hitap ediyorsunuz. Bu teşvikler ışığında bakarsak son dönemde en hızlı koşan ürününüz hangisi oldu?

Şu son kısa dönem içinde Astra’ya biraz daha fazla önem verdik. Özellikle TRAKKER grubunun geçmişe yönelik bir repütasyonu vardı ama ASTRA bizim tamamıyla yeni bir ürün grubuydu. Demo kamyonumuzun ortaya çıkartılması, müşteri takibinin yapılması derken ağırlığımızı son zamanlarda  Astra grubuna verdik diyebiliriz. Tabi ki TRAKKER’ı burada unutmamak gerekiyor. TRAKKER her daim çalıştığı her yerde, maden işletmesinde sağlamlığı ve daha fazla taşıdığı yükle ön plana çıkan gruptur. Hiçbir müşteriden Trakker’in şasesi kırıldı gibi bir şey duyamazsınız.

“Distribütörlük Yapan Markaların Zorlukları Aşikar”

Bu dönemlerde Türkiye’ye baktığınız zaman çok ciddi anlamda yerli bir rekabet var. Burada sürdürülebilirlik önemlidir. Biz sonuç itibariyle en ucuz marka değiliz. İlk alım maliyetinden ziyade toplam sahip olma maliyetine bakmamız gerekiyor. Burada yaktığı yakıt bile bazen özellikle maden grubu için bahsediyorum,  madenci yakıta dikkat etmez orada aracın üç vardiya boyunca sürekli çalışmasına, işçilik gücüne bakar. Biz Euro 6’da EGR sistemi kullanmayan, aktif rejenerasyona ihtiyaç duymayan ürün gamına sahibiz. Bizim bütün kamyonlarımızda sadece SCR sistemi var. Özellikle off-road grubunda SCR’nin katkısı çok büyük, bunu yaşayarak gördük, SCR sistemli IVECO’lar hiç durmadan 24 saat çalışabiliyor.

Türkiye’deki altyapı çalışmaları durmayacak. İnşaat grubu durmayacak. O konuda ciddi anlamda dinamik bir ülke. İnşaat pazarı bu yıl da daha sonraki dönemlerde de yıldızını söndürmeyecek.

“TERZİ USULÜ ÜRETİM YAPABİLEN BİR FABRİKAMIZ VAR”

Tarkan Özyönüm: “Eksik Alanı Yeni Stralis X-WAY Ürün Ailesi ile Dolduracağız”

Fuarda ilk defa görücüye çıkan yeni Stralis X-WAY hakkında  “Sektördeki her alana hitap eden, geniş ürün gamına sahip bir markayız ama eksiğimiz olan bir yer vardı. O eksik alanı Yeni Stralis X-WAY ürün ailesi ile dolduracağız. Büyük bir aile alana giriyor.” diyen IVECO Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm sene sonuna kadar tüm ailenin tamamlanacağının altını çizdi.

Siz sektörün ihtiyaçlarını karşılayan özel araçlarınızla sektörde kendinizi zaten gösterdiniz ve önemli teslimatlar da yaptınız. Bunların dışında yepyeni bir araçla fuarda yerinizi alıyorsunuz. Öncelikle bu yeni aracı tanıyalım mı?

Yepyeni bir araçla fuardayız. Bizim için de global anlamda Iveco için de yepyeni bir araç. Hatta üretimden çıkıp Türkiye’ye de yeni geldi. Biz de ilk defa beraberiz bu aracımızla. Yeni ürün ailesinin artık bir ismi de var: “X-WAY”. Sizin de bildiğiniz üzere off-road ve on-road olarak ağır vasıtada ürün ailelerimiz vardı.  Off-road ürün ailemizin adı TRAKKER, on-road ürün ailemizin adı da STRALIS. Off-road işleri daha da zorlu koşullar altında yapanlar için de ASTRA ürün ailemiz vardı. On-road ile off-road arasında eksiklik hissettiğimiz bir alan vardı. Kimi müşterilerimiz misyonları gereği araçlarını on-roadta kullanılıyor. Yolda gidiyor ama yükünü off-roadta doldurup boşaltıyor. Bu misyona sahip müşterilere on-road araç verirseniz hafif kalacak ve zorlanacak, off-road araç verseniz de hayatının yüzde doksanını on-roadta geçireceği için fazla tüketim oluşacak. Uzun yol için konfor kaybı olacak ve ağır bir ürün vermiş olacaksınız.

Sektördeki her alana hitap eden, geniş ürün gamına sahip bir markayız ama eksiğimiz olan bir yer vardı. O eksik alanı Yeni Stralis X-WAY ürün ailesi ile dolduracağız. Büyük bir aile alana giriyor. 4x2, 6x4, 8x2 çekiciler ve 8x4 rijit kamyonlar ile çok geniş bir aile. Türkiye pazarını en çok ilgilendireni 4x2 çekici damper, dorseye ya da miksere kullanılan. Bu ürün artık X-WAY’de olacak.  Yüzde 95 on-road, yüzde 5 off-road misyonla donatılmış ürünler olacak.

“ASTRA Rakipsiz ve Benzersiz Özellikleriyle Kendi Sınıfında Tek Bir Ürün”

Fuarda sadece X-WAY yok. Off-road pazarında da güçlü bir şekilde varız demek için buradayız. Off-roadta da ürünlerimiz çok güçlüler. Daha fazla ve daha doğru tanıtabilmek için bu fuarda olmaya önem verdik. X-WAY’in yanında TRAKKER ve ASTRA da fuarda. ASTRA rakipsiz ve benzersiz özellikleriyle kendi sınıfında tek bir ürün. Rekabette karşısındaki ürünler başka yerde duruyorlar. Bir iş makinesi havasında ama bir kamyon. Birçok teknik özelliği ile de benzersiz. Beton pompası ve beton mikseri için çok çeşitli ürünlerimiz var ve fuarda da hepsini tanıtıyoruz. 

“Sektörde Rekortmen Bir Ürün, Daha Hafifi Olmayacak”

Çok hissetmiyoruz ama Avrupa’da bir light mikser pazarı var. Türkiye’de de kontrollerin yapıldığı bir dönem oluyor, bize de talebin arttığı dönemdir. Bize hep aracınız kaç kilo diye sorulur çünkü hep daha hafiftir.  Hafifliği sonra fark edersiniz ki o talep yasal kapasiteleri belli araçların teknik olarak araçlarımız çok daha kapasiteli ama yasal kapasite baktığınızda işte 6x4 araçta 26 ton, 8x4’te 32 tonla sınırlısınız. Aslında araç ne kadar hafif olursa o kadar fazla beton taşıyabilirsiniz ve bunun rekortmeni araçta X-WAY’de ortaya çıkmış oluyor.

Şu an fuarda yok ama çok yakın zamanda piyasaya da lanse edilecek üyelerden biri de hafif mikser olacak. Sektörde rekortmen bir ürün, daha hafifi olmayacak. Taşıma kapasitesi yüksek, kendisi hafif bir ürün olacak.

“Sene Sonuna Kadar Tüm Aile Tamamlanacak”

Sektörde bu aracın bir muadili olacak mı?

Birçok light mikser adı altında ürünler var. Bizim de vardı zaten. Kontroller yapıldıkça pazarda talebi artan bir ürün. TRAKKER vardı ama DNA’sı ağır bir üründü. X-WAY ise Stralis bazlı bir ürün. On-road aracın off-roada yönelik alt yapı ve donanımla üretilmişi demek. 8x4 light mikser de Stralis bazlı bir ürün olduğu için daha hafiften başlıyorsunuz. Onu güçlendirerek o misyona uygun ürün yapıyorsunuz. Şimdi hafifletme anlamında çok avantajlıyız, böyle bir ürünümüz olacak.

Bir ürünümüz de 6x4 ağır nakliye çekicisi. Orada da iş makinesini off-road bir alanda zor bir yola girip alan bir müşteri sonra o iş makinesini şehirlerarası yolda götürüyor. Orada da X- WAY girmiş olacak.

6x2’de bizim çok kuvvetli olduğumuz belediye hizmetlerinde yer alacak. Orada da X-WAY ailesinden ürünlerimiz gelecek. Fabrikamız üretim hattına teker teker bu ürünleri almaya başladı. Sene sonuna kadar tüm aile tamamlanacak görülüyor.

“Her Müşterinin İhtiyacına Göre Üç Farklı Opsiyonu Bulunuyor”

Bu ürün hem off-road şartlarına uyum gösteriyor hem de on-roadta da kullanılabilecek kolaylık, konfor ve ekonomikliğe de sahip diyebiliriz. Teknik anlamda ne gibi yenilikler yapıldı? Buna ilişkin paylaşacağınız detaylar nelerdir?

Teknik birtakım farklarımız ve yeniliklerimiz var. Tamponumuz Stralis ürün gamı için yeni bir tampon. Metal kullanımı için. Altyapısı normal çekicilerimizden ve uzun yol çekicilerimizden daha mukavim bir şaseye sahip. 7.7 milimetre kalınlığında bir şasemiz var. Normal uzun yol çekicilerimiz 6.7 milimetredir. Oradaki 1 milimetre onu hem off-road hem de on-road yapıyor. Süspansiyonumuz off-roada girdiği zaman dayanım gösterebilecek bir süspansiyon.

Her müşterinin ihtiyacına göre üç farklı opsiyonu bulunuyor: On-road set up özellikleri Stralis’in tüm on-road karakteristiklerini barındırıyor. En iyi görüşü ve kabin erişilebilirliğini sağlıyor. Ek olarak çoklu aks versiyonları da mevcut. Off-road set-up seçeneğinde yüksek hareket kabiliyeti off-road homologasyonlarıyla tam uyumlu. On+ da ise en çekici off-road on-road özelliklerin birleşimi sunuluyor.

 

“Iveco’nun Sağlamlığı Herkes Tarafından Biliniyor”

Müşteri adına şunu sormak lazım; ben bu aracı neden almalıyım? Maliyetler müşteri için bir avantaj olacak mı? Bu aracın fiyatını bu çerçevede nereye koyuyorsunuz?

Iveco olarak müşterinin ilk alım fiyatına odaklanmamasına çaba harcıyoruz. Son zamanlarda da bayilerimiz sürekli bunu anlatmaya çalışıyor. Önemli olan toplam sahip olma maliyeti ile müşteriye verimlilik sunmamız. Motorlarımız ekonomik motorlar, dünyanın ilk dört motor üreticisinden bir tanesi biziz. Son dönemdeki motorlar patentli teknoloji yüzde 100 SCR ve çok başarılı. Rejenerasyona ihtiyaç duymayan ve az tüketen motorlar. Hem rejenerasyon gibi bir sorunu yok hem de tüketim düşük. Dolayısıyla Iveco’nun burada zaten bir sıkıntısı yok, sağlamlığı herkes tarafından biliniyor. Onun yanına bir de bu düşük tüketim ihtiyacını koyduğumuzda alım maliyetinden çok, o 5 senelik toplam sahip olma maliyetini gösterebildiğimiz zaman müşteri bu aracı mutlaka almalı sonucu çıkıyor.

“Terzi Usulü Üretim Yapabilen Bir Fabrikamız Var”

Sektöre önemli bir ürün sunuyorsunuz. Ürüne ilişkin eklemek istedikleriniz var mı? Müşterilerinize ve hedef kitlenize mesajınız ne olur?

Birinci mesajımız toplam sahip olma maliyeti ile verimlilik sunuyor olmamız. Çok çeşitli ürün gamımız var. Müşteri bazen bilmediği ve görmediği için bir ürünü hayal de edemiyor. Dolayısıyla o ürüne talepte bulunamıyor. Pazarda görmemiş ama bizde var. Biz bayilerimizle bunları anlatmaya çalışıyoruz. Terzi usulü üretim yapabilen bir fabrikamız var. Misyonuna uygun olarak çok şey yapabileceğimizi anlatmaya çalışıyoruz. Müşterinin belki de hiç düşünmediği ama işine uygun ürünleri verebildiğimizi anlatıyoruz.

 

 
Off-Road Kadar Sağlam On-Road Kadar Konforlu
 
Betamix İki Yeni Mikserini Sergiledi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Off-Road Kadar Sağlam On-Road Kadar Konforlu
IVECO, Beton İzmir 2018 Fuarı’nda “sağlam araçlar” ile yerini aldı. Fuarda, ...
Sektöre Uyumlu Pompa, Koluman Junjin Pompa
Yenilikçi ürünleri ve gerçekleştirdiği yatırımlarla adından sıkça söz ...
Yüzde 100 Yerli, Yüzde 100 Milli Dijital Takograf: Pars Dt-101
Sürücülerin trafik denetimlerinde ayrıntılı olarak kontrol edilebilmesini ...
 
Avrupa Standartlarında Yerli Üretim
Yüzde 100 yerli sermaye ile inşaat sektörüne hizmet veren Betonstar kalitesi ...
ADR’li Tankerde Referans Marka
1981 yılında kurulan OKT Trailer, 36 yılı aşkın süredir gerek yurt içinde ...
A’dan Z’ye ADR
Tehlikeli Madde Taşımacılığı ve Lojistiğinde üreticiden şoföre kadar ...
 
En Dayanıklı Çelik Tankerler Ahmet Doğan Tanker’de
65 yıllık köklü geçmişiyle Ahmet Doğan Tanker, araç üstü ekipman sektöründe ...
OKT ile Hayvanlarınız da Sağlığınız da Güvende!
İlk dosyamızın devamı olan Canlı Hayvan Taşımacılığı Dosyamızın 2’ncisinde ...
Türkiye'de Kalıcı Olmak İstiyoruz
?Taşımacılık sektöründeki süregelen başarılarıyla tanınan Schmitz Cargobull, ...
 
Nuray PEKCAN
BU DA GEÇER
kamyonum,applicasyon,play store,cepte
  YAZARLAR
Nizamettin KARADAĞ
BİREYSEL KAMYONCUNUN ZAFERİ
Av. Bilun ELMACIOĞLU
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU “KVKK” VE GETİRDİKLERİ
Emre ELDENER
DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMALAR
Doç. Dr. Onur DİKMENLİ
BİLMİ-YORUM!
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
Ihale
Gündem
Haberler
Teslimat
Deniz Taşımacılığı
Lojistik
English
Aku
Lastik
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
fahrer
kamyoncu
şoför
sondakika
bus
türkiye
dikkat
lkw
src