DAF, XF, kamyonum dergisi,
Scania
 
volvo, temsa, kamyonum
 
  24 Mayıs 2017 Çarşamba
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Reklam Arşiv İletişim Abonelik Künye RSS
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR DİKKAT! TEST SÜRÜŞÜ DOSYA YAKIN PLAN
ŞOFÖRSEM GÜNAHIM NE DİKKAT MEVZUAT HABERLER GÜNDEM BELGE SAYILARI OSD VERİLERİ
       
Nevşehir'de İkinci El Kamyon Piyasası Can Çekişiyor
Nevşehir de İkinci El Kamyon Piyasası Can Çekişiyor
 
 
14 Ağustos 2007 Salı - 00:00

class="MsoNormal" style="margin: 0in 0in 10pt; text-align: justify">Nevşehir’de ikinci el kamyon satan galeri esnafı işlerinin durgun olması nedeniyle kan ağlıyor. Bir zamanlar Türkiye’de ikinci el kamyon piyasasının nabzının attığı Nevşehir, şimdilerde eski günlerinden çok uzak bir görüntü çiziyor. Galeri esnafı bu durgunluğun sebebini ise diğer illerde kurulan yeni ikinci el galerilere, nakliye sektöründe işlerin kötü gitmesine ve en önemlisi bankaların sıfır araçlara çok düşük faizlerle kredi vermesine bağlıyor.

Nevşehir Yeni Galericiler Sitesi’nden Akyıllar Tır-Kamyon Pazarı LTD. ŞTİ. yetkilisi Halit Yüncü, Nevşehir’deki ikinci el kamyon piyasası değerlendirmesinde, sektörün iyi durumda olmadığını söyleyerek, “şu anda sıfır arabalar banka kredileriyle satılıyor ama nereye kadar satılacak. İkinci el değer kazanmadığı sürece sektörün sonu gelir. Üretici bundan sonra üretim de yapamaz. Çünkü ikinci el para etmiyor” diye konuştu. Nevşehir’in de bunun bir halkası olduğunu kaydeden Yüncü, “Nevşehir’de eski canlılık yok. Eskiden kamyon almak isteyen birisi gözünü açtığında Nevşehir’de uyanırdı. Hareket olurdu. Ama maalesef bu yok” dedi.

Bu duruma çözüm olarak Almanya örneğini sunan Halit Yüncü, şöyle devam etti: “Almanya ne yaptı; 10 yaş üstü araçları kalkınmakta olan ülkelere ihraç etti. Bu devleti yönetenlerin bu işe el atması lazım. Neredeyse Türkiye ikinci el kamyon çöplüğü haline gelecek. Bu da paramızın, insanların emek birikiminin çöpe gitmesi anlamına gelir. Artık Türkiye’nin yeni gelişmekte olan ülkelere ikinci el araç satışını kolaylaştıracak politikalar üretmesi gerekir. Türkİ® Cumhuriyetler olabilir, Balkan ülkeleri olabilir, Arap ülkeleri olabilir, elimizdeki bu eski araçların bir an önce Türkiye’den çıkması gerekir ki sektör tekrar canlansın”.

‘Artık Sektörde Nakliyenin Adı Tır’

Kamyonculara da çağrıda bulunan Halit Yüncü, Artık kamyoncuların bir an önce TIR’a yönelmelerinin kendileri için iyi olacağını dile getirerek, “ne kadar hızlı TIR’a yönelirlerse kendileri için o kadar iyi olur. Çünkü aynı yükü 10 liraya götürüyorlarsa TIR’la 18 götürecekler. Aynı emeği, aynı zamanı harcıyorlar ama yüzde 70 daha fazla kazanç elde ediyorlar. Artık sektörde nakliyenin adı TIR.

Yeni kurulacak hükümetten beklentilerini de dile getiren Yüncü, şoför esnafının kontak kapatma durumunda olduğuna dikkat çekerek “şoför esnafı mazotu çok yüksek kullanıyor. Mazotu şoför esnafına indirmelerini istiyoruz. Ekmeğini nakliyeden kazanan insanlar için ben hükümetten özel indirim istiyorum. Köylüye veriyorlar, çiftçiye veriyorlar ama neden şoföre vermiyorlar” diye yakındı. Şoför esnafının dertleriyle ilgilenecek derneklerin suskun olduğunu belirten Yüncü,” şoför esnafı ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar. Hiç kimse bir adım atamaz” diye konuştu.

Yüncü, insanların alım gücünün rakamlarda yükseldiğini ama bunun henüz insanların cebine yansımadığını vurgulayarak bir an önce iç piyasada işlerin açılmasını istediklerini açıkladı. Yüncü, “kİ¢ğıtta artan milli gelir insanların cebine yansımadığı sürece biz işler iyi gidiyor diyemiyoruz” dedi.

Acer Otomotiv Yetkilisi Remzi Acer de yaptığı değerlendirmede Nevşehir’de önceki yıllarda ticaretin çok farklı olduğunu ama şu anda Türkiye genelinde ikinci el satan yerlerin çoğalmasıyla birlikte ikinci el araçların prim yapmamaya başladığını ifade etti. Acer, bankalar düşük faizle kredi veriyor diye herkesin araç aldığı söyleyerek “ 2003-2004 yıllarında Türkiye’ye 10 yıllık bir araç girdi. Yurt dışından da gelen bu Scania, Daf gibi firmalarla iç piyasada daralma yaşandı” dedi.

Özler Oto Galeri’den Erol Tuncer ise ikinci el sektöründe genel olarak bir durgunluk olduğunu söyleyerek “bankalar bizleri biraz daha yıprattı. Nevşehir’e gelen alıcılar genellikle cebinde parası olmayan insanlar. Parası olanlar gidip bankadan kullanıyor. Her geçen gün işlerde bir düşüş var” şeklinde konuştu.


Arkadana Gnder   Yazdr   nceki sayfa   Sayfa bana git  
 
 
Habur’da Yaşanan Yığılmalar Ticareti Olumsuz Etkiliyor
 
SRC Belgesi İçin Başvurular 31 Ekim’e Kadar Uzatıldı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarnz Facebook hesabnz zerinden yapn hemen onaylansn...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Kfr, hakaret ieren; dil, din, rk ayrm yapan; yasalara aykr ifade ve beyanda bulunan ve tamam byk harflerle yazlan yorumlar yaynlanmayacaktr.
 
 
 
   
 
Bu haber henz yorumlanmam...

 
DER HABERLER
 
Blok Muafiyeti Tebliği İle Rekabet Kızışacak Mı?
Daha Az Çevre Kirliliği ve Daha Çok Verim İçin Gerekli Norm EURO 5
Blok Muafiyetine İlişkin Sektör Ne Düşünüyor?
Türkiye'de Bir İlk Gerçekleşiyor...
 
 
''Kronikleşmiş Sorunların Üzerine Gidilmelidir''
ZF, 2008'de Yeni Yapılanmaya Gitti
Demiryolları Atakta!
Yeni Ford Cargo Görücüye Çıktı
 
 
KAMYONUM, TAKOGRAF KONUSUNU TÜM YÖNLERİYLE TARTIŞMAYA AÇIYOR
Trafikte Yaz Mevsimi İçin 10 Temel Uyarı
Yaz Aylarında Motor Bakımını İhmal Etmeyin!
“Bence Daf; Gerisi Laf…”
 
 

 
Nuray PEKCAN
 
Advertisement
  KAMYONUM'DA BU AY
  OTOBÜSÜM'DE BU AY
  VİDEOLAR
Uzaktan Kumandalı Volvo

Uzaktan Kumandalı Volvo

  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  YAZARLAR
  ANKET
     
 
Aracınız Hangi Marka?

MAN
RENAULT
ISUZU
MERCEDES-BENZ
IVECO
SCANIA
VOLVO
FORD
DAF
BMC
OTOKAR

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
Dünyada Taşımacılık
Dikkat!
Test Sürüşü
Bunları biliyor musunuz?
Dosya
Yakın Plan
Teslimat
Son Yasal Düzenlemeler
Şoförsem Günahım Ne
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
src
kamyonum
türkiye
şoför
truck
fahrer
Kamyon
haberler
dikkat