Helal Sana Ba┼čkan!
Nuray PEKCAN

Hangi ba┼čkan dedi─činizi duyar gibi oluyorum. Bir ┼čehrin seçilmi┼č yeni belediye ba┼čkan─▒ olmas─▒n! Hay─▒r bu ba┼čkan onlar kadar önemli ve hatta belki de onlardan daha önemli bir görev üstlenmi┼č olan Uluslararas─▒ Nakliyeciler Derne─či Ba┼čkan─▒.

Evet yap─▒lan genel kurulda UND yeni ba┼čkan─▒n─▒ seçti ve Say─▒n ┼×erafettin Aras’─▒ bu koltu─ča oturttu. Öncelikle hay─▒rl─▒ olsun sonra da kolay gelsin diyoruz.

┼×unu da eklemek laz─▒m bence bu sonuç bekleniyordu asl─▒nda. Say─▒n Genel Ba┼čkan Çetin Nuho─člu görevi b─▒rakt─▒ktan sonra vekaleten koltu─ča oturan Say─▒n Aras ön bir pratik de yapm─▒┼č oldu.

Hani ba┼čkana sorulur ya; göreve geldi─činizde ne tür yenilikler yapacak ve temsil etti─činiz kitleye hangi hizmetleri vereceksiniz...

Ancak bu pozisyon yeniliklerden ziyade eskimi┼č ve kangren olmu┼č konular─▒n gündeme getirlip çözülmesi beklentisini gerektiriyor ┼ču an!

Bu konular neler mi?

Say─▒n Ba┼čkan; nakliyecimiz yurt d─▒┼č─▒nda, avrupa ta┼č─▒malar─▒nda çok s─▒k─▒nt─▒ çekiyor sizin de bildi─činiz gibi.

Avusturya polisi ile ya┼čad─▒klar─▒ s─▒k─▒nt─▒lar bitmek bilmiyor… H─▒rvat s─▒n─▒r─▒nda günlerce beklemek zorunda kal─▒yorlar… Bulgar Kapiten Andreevo kap─▒s─▒nda kmlerce kuyruk var. Kap─▒kule, Hamzabeyli hakeza ayn─▒ ┼čekilde!

Vize sorunu bitmek bilmiyor… ┼×u bir türlü yap─▒lamayan Gümrük Birli─či toplant─▒s─▒ ne zaman yap─▒lacak? (Bu arada ben diyorum ki; ┼ču ┼čoförlere hizmet pasaportu verilsin, yani gri pasaport… Mesela bas─▒n kart─▒ sahibi olan benim gibi gazeteciler hizmet pasaportu ile vizesiz seyahat edebiliyor. ┼×oförlerimizin de yapt─▒─č─▒ hizmet kapsam─▒na girmiyor mu?)

Ve daha bir çok sorun, saymakla bitmez!

Bu arada Çin’in Ku┼čak Yol projesi, Avrupa Birli─či’nin Global Gateway’i, Bar─▒┼č Koridoru, Zengezur geçiti vs. EEE biz bu lojistik projelerin tam göbe─činde de─čil miyiz? Neden poziyonumuza ba─čl─▒ gücümüzü bize zorluk ç─▒karan sisteme kar┼č─▒ kullanam─▒yoruz?

Yani Ba┼čkan─▒m sektör sizden çok ┼čey bekliyor, çözüme yönelik.

┼×u ilgili Bakanl─▒klar─▒m─▒z─▒ bir harekete geçirin, art─▒k gücümüzün fark─▒na var─▒ls─▒n! Yap─▒lmas─▒ elzem olan konularda h─▒zl─▒ ve etkili politakalar üretilebilsinler.

Yaz─▒k de─čil mi bu ülkenin ┼čoförüne, nakliyecisine… Sorun sadece onlar─▒n s─▒k─▒nt─▒ çekmesi de─čil! Bu problemler nedeniyle balta vurulan nakliyemiz ve dolay─▒s─▒yla ihracata ba─čl─▒ ekonomik beklentilerimiz.

Yani özetle Say─▒n Ba┼čkan sektör sizden radikal ve h─▒zl─▒ çözümler bekliyor s─▒k─▒nt─▒lar─▒ konusunda.

Umar─▒m sayenizde gerçekle┼čen çözümleri biz de görür ve mecralar─▒m─▒zda payla┼č─▒r─▒z.

Ve deriz ki ‘Helal Sana Ba┼čkan’

 

 

 Sayfa Adresi: http://www.kamyonum.com.tr/yazar/Helal-Sana-Baskan/365