DAF, XF, kamyonum dergisi,
Scania
 
volvo, temsa, kamyonum
 
  24 Mayıs 2017 Çarşamba
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Reklam Arşiv İletişim Abonelik Künye RSS
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR DİKKAT! TEST SÜRÜŞÜ DOSYA YAKIN PLAN
ŞOFÖRSEM GÜNAHIM NE DİKKAT MEVZUAT HABERLER GÜNDEM BELGE SAYILARI OSD VERİLERİ
       
HANGİ ARAÇLARIN MTV BORÇLARI SİLİNECEK?
HANGİ ARAÇLARIN MTV BORÇLARI SİLİNECEK?
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi Affı yürürlüğe girdi. Af kapsamında belirlenen niteliklerdeki araçların Motorlu Taşıtlar Vergileri silinecek. Sizin aracınız bu affa dahil mi?
 
25 Şubat 2011 Cuma - 17:05

HANGİ ARAÇLARIN MTV BORÇLARI SİLİNECEK?
 
Motorlu Taşıtlar Vergisi Affı yürürlüğe girdi. Af kapsamında belirlenen niteliklerdeki araçların Motorlu Taşıtlar Vergileri silinecek. Sizin aracınız bu affa dahil mi?
 
5838 sayılı Kanun (Geçici 2. madde) ve bu kanunda değişiklik yapan 6009 sayılı Kanun (Geçici 5. madde) ile yasal dayanağı oluşturulan, 33 ve 36 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğleri ile de idari düzenlemesi yapılan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Affı kimler için geçerli ve yararlanmak için neler yapmanız gerekiyor?
 
MTV AFFINDAN HANGİ ARAÇLAR YARARLANACAK?
 
Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile MTV affından yararlanacak araçlar dört ana grupta değerlendiriliyor. Buna göre uygulamadan yararlanarak MTV borçları silinecek araçlar şöyle;
 
1-      Hurdaya ayrılan 1985 model ve daha yaşlı araçlar
2-      Mevcut olmayan veya taşıt niteliğini kaybeden 1998 ve daha yaşlı araçlar
3-      05.07.2003 tarihinden önce çalınan araçlar
4-      25.05.1997 tarihinden önce noter senediyle satılıp kayıt ve tescil kaydı değiştirilmeyen araçlar
 
1985 VE DAHA ESKİ MODEL ARAÇLARIN HURDAYA AYRILARAK TESLİMİNDE SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
 
Model yılı 1985 ve daha eski olan; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı, panelvan, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, TIR çekicisi, motorlu karavan, motosiklet ve benzerleri bedelsiz olarak İl Özel İdaresine teslim edilerek uygulamadan yararlanabiliyorlar. Azami ağırlığı 3,5 tonun üzerindeki kamyon, tanker ve TIR çekicileri ile sürücü dahil 16 ve daha fazla koltuklu otobüsler ise MKEK Hurda Müdürlüğüne, teslim edilmek suretiyle uygulamadan yararlanılabiliyorlar.
 
Mülkiyeti muhafaza, rehin, haciz konulmuş araçların uygulamadan yararlanabilmesi için bunların kaldırılması gerekiyor. (Vergi ve benzeri kamu alacakları için 6183 sayılı Kanuna göre konulan hacizler hariç). Bu durumda bir dilekçe ile trafik tescil kuruluşuna başvurularak belge alınması gerekiyor. Bu kapsamdaki işlemlerde “Temiz Kağıdı” aranmıyor. Trafikten alınan yazıyla birlikte bir dilekçeyle herhangi bir il özel idaresine başvurularak 31.12.2011 tarihine kadar araç bedelsiz teslim edilebiliyor. İl özel idaresince düzenlenecek teslim tutanağı ve bir dilekçeyle trafik tescil kuruluşuna başvurularak aracın hurdaya ayırması işlemi tamamlanmış oluyor.
 
Noter satış senediyle veya kamu kurumlarından satın alınmış ancak kayıt ve tescil edilmemiş araçlar için noter senedi veya kamu kurumunun satış belgesi ibraz edilerek ikametgah veya işyerinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna başvuruluyor ve önce tescil, sonra hurdaya ayırma işlemi yapılıyor.
 
Araçlarını Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlüklerine teslim edecek olanlar bir dilekçe ile herhangi bir trafik tescil kuruluşuna (6183 sayılı Kanuna göre haciz şerhi bulunanlar tescilli olunan trafik bürosuna veya aracı teslim edecekleri hurda işletmesinin bulunduğu yer tescil bürosuna) başvurarak hurdaya ayırma işlemini gerçekleştiriyorlar.
 
Trafikten alınan yazıyla birlikte bir dilekçeyle araçlar; Ulaştırma Bakanlığınca belirlenen takvime göre 31.12.2011 tarihine kadar MKEK Kırıkkale, İzmir (Aliağa) veya Kocaeli (Seymen) Hurda Müdürlüğüne teslim edilebiliyorlar. Bu kapsamda hurdaya çıkarılan araçlarla ilgili olarak 31.12.2011 tarihine kadar tahakkuk edip ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi ve cezaları ile 28.2.2009 tarihine kadar plakaya kesilmiş olan cezalar da siliniyor.
 
31.12.2011 tarihine kadar aracı hurdaya ayrılıp teslim etmeyenler bu uygulamadan yararlanamaz.
 
YOKOLAN VEYA TAŞIT NİTELİĞİNİ KAYBEDEN 1998 VE DAHA ESKİ MODEL ARAÇLARIN TESCİL KAYDININ SİLİNMESİNDE SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
 
Yok olduğu veya taşıt niteliğini kaybettiği mahkeme kararı, itfaiye, polis, jandarma tespit tutanağıyla; yurt dışına çıkıp orada çalınma, yok olma, taşıt niteliğini kaybetme gibi nedenlerle geri gelmediği Dışişleri Bakanlığı veya gümrük idaresi yazısıyla ispat edilen veya 01.01.2005’ten itibaren trafik cezası kesilmemiş, sigorta yaptırılmamış, araçta, tescil belgesinde veya sahibinin adres bilgilerinde değişiklik yapılmamış, yaralamalı veya ölümlü kazaya karışmamış, sürücü belgesine ceza kesilmemiş olması nedeniyle yok olduğu ya da taşıt niteliğini kaybettiği kanaatine varılan 1998 ve daha eski model araçlar, birikmiş MTV borçlarının (asıllarının) dörtte birini ödenmek suretiyle hurdaya ayrılabiliyorlar.
 
Bu amaçla aracın tescil kaydının bulunduğu trafik tescil kuruluşuna bir dilekçe ve ilgili belgelerle birlikte başvurularak alınan yazının ekleneceği bir dilekçeyle MTV yönünden bağlı olunan vergi dairesine başvuruluyor.
 
Ödeme süresi gelmiş ve geçmiş olan motorlu taşıtlar vergisi toplamının dörtte birinin 31.12.2011 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Ödemenin yapılması ile Vergi dairesi ödeme yapılan araçları üç gün içinde trafik tescil kuruluşuna bildirerek, temiz kağıdı aranmadan trafik tescil kaydı silinir. Kaydı silinen araçla ilgili MTV’nin dörtte üçü, gecikme zammı, faizi, cezası siliniyor, vergi borçlarıyla ilgili 6183 sayılı Kanuna göre konulan hacizler de kaldırılıyor.
 
Kaydı silinen aracın daha sonra bulunması veya var olduğunun tespiti halinde, alınmayan vergi, ceza, zam ve faizler toplamı taşıtın bulunduğu veya tespit edildiği yılın ocak ayı itibariyle MTV olarak istenir.
 
05.07.2003 TARİHİNDEN ÖNCE ÇALINMIŞ OLAN ARAÇLAR İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
 
Vergi dairesi kayıtlarında 05.07.2003 tarihinden önce çalındığına veya trafikten çekildiğine dair kayıt bulunan araçlarla ilgili süreçte başvuruya gerek kalmıyor. Buna göre çalınma tarihinden veya trafikten çekilme tarihinden 05.07.2003 tarihine kadar tahakkuk etmiş, 01.07.2010 tarihi itibariyle ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ile plakaya kesilen trafik idari para cezaları, mükellefin başvurusuna gerek olmadan vergi dairesince siliniyor.
 
05.07.2003 tarihinden önce trafikten çekme belgesi alınan taşıtlar için 01.07.2010 tarihinden önce ödenmiş olan MTV ile buna ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ile idari para cezaları red ve iade edilmez.
 
25.05.1997 TARİHİNE KADAR NOTER SENEDİYLE SATILIP TESCİL KAYDI DEĞİŞTİRİLMEYEN ARAÇLAR İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
 
25.05.1997 tarihinden önce noter satış senediyle satılan, ancak alıcının kendi üzerine kayıt ve tescil ettirmediği araçlardan kaynaklanan MTV borcu satıcının başvurusu ile siliniyor. Buna göre satıcılar adına tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergileri, gecikme zamları, gecikme faizleri ve vergi cezaları ile 31.12.2003 tarihine kadar plakaya kesilen idari para cezaları, 28.02.2009 tarihinden sonra satıcının ilgili trafik tescil kuruluşuna başvurması üzerine (alıcı adına tescil yapılıp) siliniyor.
 
01.07.2010 tarihinden önce ödenmiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile buna ilişkin gecikme zamları, gecikme faizleri, vergi cezaları ve idari para cezaları red ve iade edilmez.


Arkadana Gnder   Yazdr   nceki sayfa   Sayfa bana git  
 
 
YENİ YILDA YETKİ BELGESİ FİYATLARI İLE CEZALAR DA ARTTI
 
Goodyear’dan kışa hazırlık önerileri
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarnz Facebook hesabnz zerinden yapn hemen onaylansn...
YORUMLAR    Toplam 6 yorum var, 10 adet grntleniyor. Onay bekleyen 2 yorum var.
 

Kfr, hakaret ieren; dil, din, rk ayrm yapan; yasalara aykr ifade ve beyanda bulunan ve tamam byk harflerle yazlan yorumlar yaynlanmayacaktr.
 
 
 
   
 
cemil
24 Nisan 2015 Cuma 14:06
Arkadaşlar benim 89 model küçük kamuyonum var üzerinde 10 haciz var arabam 2yıldır kayıp nereye baş vurmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
Katlyorum  Katlmyorum  
Puan verilmemi

5 Kasım 2014 Çarşamba 13:48
83 model kamyonum kazadan dolayı hurdaya ayrıldı vergi borcunu ödüyemedim ana para az bir miktar faizi ona katlanmış hurdalık araçların vergi faizinin tamamı siniyomu
Katlyorum  Katlmyorum  
%100
mehmet akar
23 Eylül 2014 Salı 20:47
2005 de 1985 model kamyonun hurdaya ayrildi kalan vergi borcunu nasil sildirebilirim
Katlyorum  Katlmyorum  
%100
mehmet akar
23 Eylül 2014 Salı 20:44
2005 de 1985 model kamyonun hurdaya ayrildi kalan vergi borcunu nasil sildirebilirim
Katlyorum  Katlmyorum  
%100
süleyman
13 Temmuz 2014 Pazar 12:38
1974 model otomebilimi hurdaya ayırdım hala kaydı üzerimde buyasadan yararlana bilirmiyim
Katlyorum  Katlmyorum  
%100
Misafir
28 Eylül 2012 Cuma 21:22
ka cezası hurdaya çıkan araçlarda silinirmi
Katlyorum  Katlmyorum  
%67 %33
 
DER HABERLER
 
YENİ YILDA YETKİ BELGESİ FİYATLARI İLE CEZALAR DA ARTTI
2011 yılı yetki belgesi ücretleri resmi olarak açıklandı. Maliye Bakanlığı’nın ...
ÜDY belgesi nedir, kimleri kapsar?
Ülkemizde, Karayolu Taşıma Kanunu ve ilgili yönetmeliklerinde taşımacılık ...
ACENTELİK YA DA KOMİSYONCULUK YAPACAKLARDA HANGİ TÜR YETKİ BELGELERİ ARANIR?
Ticari amaçla yolcu taşımacılığı konusunda ya da eşya ve kargo taşımacılığı ...
ALDIĞINIZ BELGELER YAPMAK İSTEDİĞİNİZ İŞLERE UYGUN MU?
Taşımacılar olarak siz hangi belgeye sahip olmanız gerektiğini ve bu belgeler ...
 
 

 
Nuray PEKCAN
 
Advertisement
  KAMYONUM'DA BU AY
  OTOBÜSÜM'DE BU AY
  VİDEOLAR
Uzaktan Kumandalı Volvo

Uzaktan Kumandalı Volvo

  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  YAZARLAR
  ANKET
     
 
Aracınız Hangi Marka?

MAN
RENAULT
ISUZU
MERCEDES-BENZ
IVECO
SCANIA
VOLVO
FORD
DAF
BMC
OTOKAR

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
Dünyada Taşımacılık
Dikkat!
Test Sürüşü
Bunları biliyor musunuz?
Dosya
Yakın Plan
Teslimat
Son Yasal Düzenlemeler
Şoförsem Günahım Ne
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
şoför
dikkat
kamyonum
sondakika
türkiye
src
kamyoncu
bus
fahrer