GÜNDEMHABERLERTESLİMAT FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR
Menü Arama Facebook Twitter Whatsapp İhbar Hattı
kamyonum dergisi, youtube kanal, kooperatif,
Türkmenbaşı'ndan Bakü'ye Sefer Yapan Ro-Ro Gemisi Türkmenistan'a Dönerek Karantina Altına Alınacak
Türkmenbaşı'ndan Bakü'ye Sefer Yapan Ro-Ro Gemisi Türkmenistan'a Dönerek Karantina Altına Alınacak
Eyyübiye Belediyesi Temizlik Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Eyyübiye Belediyesi Temizlik Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Plaxton Panorama Scores Largest Order To Date With 34 Double Deck Coaches For Oxford Tube

Plaxton Panorama Scores Largest Order To Date With 34 Double Deck Coaches For Oxford Tube

1 2 3 4 5 6
29 Şubat 2016 Pazartesi - 09:15

Ford Otosan 2015: Ticari Araçta Türkiye ve Avrupa Lideri

Türkiye otomotiv sektörünün öncü kuruluşu Ford Otosan; pazarın rekor düzeyde büyüdüğü 2015 yılında; binek, hafif ticari ve ağır ticari araç satışları ile pazarın üzerinde büyüme kaydetti.

Ford Otosan 2015: Ticari Araçta Türkiye ve Avrupa Lideri

Türkiye otomotiv pazarının ticari araç liderliğinin yanı sıra Türkiye ihracatının da lokomotifi olmaya devam etti. Ford, 2015 yılı Avrupa ticari araç liderliğini; Ford Otosan tarafından Türkiye'de üretilen ticari araçlarla elde etti.
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “Son 5 yıldır sektörün ihracat şampiyonu unvanıyla ekonomiye net ihracatçı olarak katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Türkiye ticari araç ihracatının %65’ini biz yapıyoruz. 2015’te, bir önceki yıla göre %32 artışla 253.644 adet araç ihraç ederek kendi rekorumuzu kırdık. İhracat gelirimizi de geçen seneye göre %11 artırarak 3,9 milyar dolar ihracat geliri elde ettik. 2014 yılında 73 olan ihracat pazarı sayımızı, bu yıl 82’ye çıkartarak ihracat pazarlarımızda da büyüdük" dedi.
 
2015 yılında; üretim, satış ve ihracat rakamları ile rekor kıran Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, 2015 yılı sonuçlarını ve 2016 yılı planlarını kamuoyuyla paylaştı. 2015'te Türkiye ticari araç satış liderliğinin yanı sıra ihracatın da lokomotifi olan Ford Otosan, ürettiği araçlarla 2015 sonu itibarıyla Ford’u Avrupa’nın bir numaralı ticari araç markası konumuna taşıdı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Ford Otosan’ın iç pazardaki başarısını artırırken, ihracat odaklı büyümeye devam edeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, Ar-Ge faaliyetlerimiz ve dijitalleşme çalışmalarımızdan güç alacağız" dedi.

Ford Otosan 2015'te tüm segmentlerde pazarın üzerinde büyüdü

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, toplantıda yaptığı konuşmaya 2015'i değerlendirerek başladı: "2015 yılı Ford Otosan için başarılarla dolu, rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Ford Otosan olarak, Türkiye otomotiv pazarındaki satışlarımızı önceki yıla göre yüzde 35 oranında artırarak yılı 126.468 satış adediyle kapattık ve %12,6 pazar payı ile Türkiye sıralamasında 2. olduk. Otomobilde, 2014 yılına göre %26 büyüme ile 47.158 adet satış gerçekleştirdik. Her ana segmentte pazar payımızı artırdık. Hafif ve orta ticari pazarında da satış rakamlarımızı %44 artırarak 71.482 seviyesine taşıdık ve hafif ticaride en çok tercih edilen marka olduk. Ford Tourneo Courier 30.838 adet ile en çok satan hafif ticari araç oldu. Ağır ticari araç satışlarımızla da büyük bir başarıya imza attık. Pazar %8 büyürken biz %16 büyüdük ve yılı 7.828 satış adediyle tamamlarken, ağır ticaride toplam pazar payımız %23’e ulaştı. 2015 yılı, bizim için aynı zamanda ürün gamımızda pek çok yeniliğe imza attığımız heyecan dolu bir yıl oldu. Mondeo’dan C-Max’e, Focus dizel otomatikten Mustang’e uzanan geniş bir skalada yeni araçlarımızı pazara sunduk. Yıllardır beklenen Ford Mustang’in Türkiye’de pazara sunulması müşterilerimiz tarafından büyük heyecanla karşılandı. 2015 yılı Ağustos ayında Transit’in 50. yılını kutlamaya başladık ve kutlamalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Otomobil ve ticari araç ürün gamımızda sunduğumuz yeniliklerle ortama ürün yaşımız 1,2 yıl oldu. Sektörümüzün en geniş ve en genç ürün portföyüne sahip olmaktan gurur duyuyoruz.“

Türkiye ihracatının lokomotifi Ford Otosan  

Konuşmasında, Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektöründe 2015 sonuçlarıyla birlikte son 5 yıldır ihracat şampiyonu olduklarını ve kendi ihracat rekorlarını kırdıklarına da vurgu yapan Yenigün, "Türkiye ticari araç ihracatının %65’ini biz yapıyoruz. 2015’te, bir önceki yıla göre %32 artışla 253.644 adet araç ihraç ederek kendi rekorumuzu kırdık. İhracat gelirimizi de geçen seneye göre %11 artırarak 3,9 milyar dolar ihracat geliri elde ettik. 2014 yılında 73 olan ihracat pazarı sayımızı, bu yıl 82’ye çıkartarak ihracat pazarlarımızda da büyüdük. İhracat odaklı büyümemiz devam edecek.”dedi.

Ford'u Avrupa'da ticari araç liderliğine Ford Otosan taşıdı

Ford’un Avrupa ticari araç satışlarındaki başarısına dikkat çeken Yenigün: "Biz Türkiye’de 2015 yılında büyük başarılara imza atarken, Ford da Avrupa’da 1 numaralı ticari araç markası oldu. 2011’de 7. sıradayken, 2015'te liderliğe yükseldi. 260.400 adet ticari araç satışı ve %12,6 pazar payıyla Avrupa lideri oldu. Avrupa’da ticari araç pazarının bir önceki yıla göre %11,6’lık artış göstermesi de bu sonuçlarda etken oldu. Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi Ford Otosan olarak, Courier’den Transit’e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşımış olduk."

Türkiye'nin Ticari Gücü’nden rekor üretim

2015 yılı, Ford Otosan'ın 1,6 milyar dolarlık yatırımını tamamlayıp, meyvelerini almaya başladığı bir yıl oldu. Sektördeki öncü rolünü sürdüren Ford Otosan, bir önceki yıla oranla %37 artışla, yılı 334 bin 622 adet rekor üretim gerçekleştirdi. Türkiye’nin Ticari Gücü 2015 yılsonu itibarıyla, Türkiye ticari araç üretiminin %59’unu gerçekleştirdi.

Ford Trucks global büyümesini sürdürdü, iç pazara TruckMarket markası hareket getirdi

2015 yılında, Otosan'ın gurur kaynaklarından biri olan ağır ticari araç markası Ford Trucks, global pazarlarda büyümeye devam etti. Afrika pazarında stratejik üs olarak kabul edilen Fas’ta açılan bayiyle, Rusya ve Ortadoğu’nun ardından Ford Trucks’ın büyümesi Afrika’ya taşındı. Umman ve Bahreyn'de açılan Ford Trucks bayileriyle, Ortadoğu’da genişleme operasyonu büyük oranda tamamlandı. Bu pazarlarda, Ford Otosan'ın Ar-Ge gücüyle, bölgenin koşullarına göre geliştirilen özel modeller satışa sunuldu. Ford Otosan, 2015'te Ford Trucks'la dış pazarlarda büyürken iç pazardaki hamlelerine devam etti. Son yıllarda büyük önem kazanan ve kurumsallaşma ihtiyacının kendisini daha çok hissettirdiği 2. el ağır ticari alım-satım operasyonları için yeni bir marka oluşturdu. 2. elde Ford Trucks güvencesiyle hizmet sunma hedefiyle TruckMarket’ı hayata geçirdi. Ford Trucks, İkinci el organizasyonları ile güçlenen 4S plaza yapılanmasını da 2015 yılında tamamladı. Ford Trucks, büyük filo satışlarına da imza atarak, tek seferde 400 adede kadar yaptığı satışlarla ses getirdi.
 
Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge üssünde tüm dünya için araç ve motor geliştiriliyor

Kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapan Ford Otosan için 2015,  ürün portföyündeki yeniliklere ek olarak, Türkiye ve otomotiv sektörü için önem taşıyan bir yatırıma da sahne oldu. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge Merkezi olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nin resmi açılışı  yapıldı. 'Bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline dönüşene kadar, motoru da dahil olmak üzere komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek tüm yetenek ve altyapıya sahip tek Türk otomotiv şirketi' olan Ford Otosan, yeni merkezinde Türkiye’de bir ilk olan Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (CAVE) yanısıra motor yazılımı yapılan HIL Laboratuvarı, Tasarım Stüdyosu ve 1.500 mühendisi ile tüm dünyaya Türkiye’den araç ve motor geliştirmeye devam ediyor. Ford Otosan; yetkin mühendisliğinin ve Ar-Ge gücünün en önemli göstergelerinden biri olan ve 100 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirdiği; 9lt ve 13 lt, E3, E5 ve E6 emisyon değerine sahip olan Ecotorq motoru da 2016 yılında pazara sunacak. Ağır ticari araç, dizel motor ve motor sistemleri konusundaki Ar-Ge çalışmalarıyla Ford’un küresel merkezi durumunda olan Ford Otosan, binek ve hafif ticarideki mühendislik çalışmalarıyla da Global Ford’a ve dünya otomotiv sektörüne hizmet veriyor.

2016 dönüm noktası olacak, büyüme ihracat odaklı sürdürülecek

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuşmasında Ford Otosan'ın geleceğe dair hedeflerine de yer verdi: "Gölcük ve Yeniköy fabrikalarımızda üretim yatırımlarımızı tamamladık ve Ar-Ge merkezimizi açtık. Şimdi, 2016 ve sonrasına bakarsak, önemli bir döneme başladığımızı düşünüyoruz. Ford Otosan, Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu olarak sürdürülebilir büyümesine devam edecek. 2016 yılında, iç pazarda SUV Yılı mottosu ile ürün yeniliklerimize devam ederek yüksek pazar performansı hedefimizi kouyacağız. Ecosport, Yeni Kuga, Edge ve Yeni Ranger modellerimizi pazara sunacağız. Bununla birlikte, bizim için önemli bir büyüme noktası olan ihracata önümüzdeki dönemde daha fazla odaklanacağız. Ana ihracat pazarımız olan Avrupa’da ticari araç pazarının büyümesi yönündeki pozitif trendin devam edeceği öngörüsüyle Ford Otosan’ın rolünün ve öneminin artacağına inanıyoruz. Diğer yandan, uzun vadede ağır ticaride her 3 araçtan birini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bunun için de 2020’de 50 ülkede bayi ve distribütör yapılanmamızı tamamlamak için çalışıyoruz. Ford Trucks ile 2016’da Doğu Avrupa’da açacağımız yeni bayiliklerimizle global büyümemize devam ederken, yurtiçi yatırımlarımızın rotasını da ağırlıklı olarak İnönü fabrikamıza çevireceğiz. Ar-Ge yetkinliklerimizi geliştirerek küresel büyümemize güç vereceğiz ve mühendislik ihracatımızı geliştireceğiz. Şirketimizin dijital dönüşümü de önceliklerimiz arasında. Dijital liderliğimizi daha da ileriye taşımak için çalışacağız. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Biz artık otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, Ar-Ge faaliyetlerimiz ve dijitalleşme çalışmalarımızdan güç alacağız. Tüm bu çalışmalar ve hedeflerimizle; 100 yıllık ve en güçlü sanayi şirketi olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz."
 
2015 yılı satırbaşları:

 • Türkiye Otomotiv pazarı üzerinde %35 büyüme - 126.468 adet satış
 • 47.158 adet ile Otomobil pazarında bir önceki yıla göre %26 büyüme
 • 71.482 adet ile Hafif  Ticari Araç Liderliği (önceki seneye göre %44 artış)
 • 30.838 adet ile Türkiye’nin en çok satılan hafif ticari aracı Ford Tourneo Courier
 • Ağır ticaride 2014 yılına göre %16 büyüme ile %23,3 pazar  payı
 • Toplam 380.742 adet toplam satış adedi ile Ford Otosan rekoru
 • Üst üste 5. Kez Türkiye Otomotiv İhracat Liderliği
 • 3.9 milyar dolar ihracat geliri – Ford Otosan rekoru
 • Türkiye ticari araç ihracatının %65’i – 253 bin  644 adet ile Ford Otosan rekoru
 • Türkiye  Ticari Araç Üretiminin %59’u – 334 bin 622 adet ile Ford Otosan rekoru
 • Türkiye’nin en büyük Ar-Ge Merkezi – 1.500 Ar-Ge mühendisi
 • Ford Trucks global yapılanması : 2020’de 50 ülke
 • Ford Trucks ihracat hedefi: Kamyon satışlarının 1/3’ü oranında ihracatı
 • Ford, Avrupa’da 1 numaralı ticari araç markası, 2011’de 7. sıradayken, 2015'te liderliğe yükseldi.
 • Ford 260.400 adet ticari araç satışı ve %12,6 pazar payıyla Avrupa lideri
 • Avrupa’da ticari araç pazarının bir önceki yıla göre %11,6’lık artış göstermesi de bu sonuçlarda etken oldu.
 • Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi Ford Otosan olarak, Courier’den Transit’e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşıdık.
Ödüller:
 • Accenture Dijitalleşme Endeksi - Motorlu Kara Taşıtlarının İmalatı Dijital Lideri
 • Engelli Dostu Bir Fabrika – TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü
 • MESS Altın Eldiven İş Sağlığı Güvenliği Ödülleri
 • Türkiye’nin Ford’u Reklam Filmi ile ODD 2015 Gladyatörleri Yılın Televizyon Uygulaması, Kristal Elma Otomotiv Kategorisi, Motif  Halk Ödülleri Özel Ödülü
 • Ford CRM Doğrudan Pazarlama Uygulaması ile DPİD Ford Sevenler El Kaldırsın E-Posta çalışmaları ve Sadakat uygulamaları ödülleri, DPİD Efsane İstanbul’da Doğrudan Pazarlama Ödülü
 • Ford Mustang  Kalp Atışı Kampanyası Felis Mobil Ödüller Kategorisi, Felis Yenilikçi Mobil Teknoloji Başarı Ödülü, Smarties Türkiye İnovasyon Bronz Ödülü
 • Ford Fiesta Beni Seviyorsan Sevgililer  Günü Kampanyası Twitter Global Başarı Hikayesi
 • Ford Trucks Baykuş Ödülleri – Gümüş
 • Courier – What Van? UK
 •  

 
Volkswagen Ticari Araç’a Mükemmellik Ödülü!
 
Türkiye Petrolleri'nden İlk 'Otoban İstasyonu'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Volkswagen Ticari Araç’a Mükemmellik Ödülü!
Volkswagen Ticari Araç, Beacon Projesi ile dünya genelinde iletişim dalında ...
Renault Talisman Türkiye’de!
Renault’nun yepyeni D sedan modeli Talisman göz alıcı tasarımının yanı ...
Tümosan Forklift Pazarına Girdi
Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olan TÜMOSAN, 40. yılında ürün gamını ...
 
Mitsubishi Motors’tan Cenevre’de ‘Konsept’ Şov
Mitsubishi Motors Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda şov yapmaya ...
Karsan Pazarlama'dan Töhob'a Destek
Tüm Özel Halk Otobüsleri Derneği’nin 4. Olağan Genel Kurulu’na sponsor ...
Benzinde 5 Kuruşluk Artış
Akaryakıt dağıtım şirketleri, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak ...
 
Maserati'nin Lüks SUV'u Levante, Cenevre'de
İtalyan lüks ve sportif otomobil markası Maserati'nin yeni modeli Levante, ...
Fitch, Türkiye'nin Notunu Değiştirmedi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin ...
Petrol İthalatı 2015'de yüzde 43 Arttı
Türkiye'nin petrol ithalatı 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 43,41 artarak 25 milyon tonu aştı.
 
Nuray PEKCAN
BU DA GEÇER
kamyonum,applicasyon,play store,cepte
  YAZARLAR
Nizamettin KARADAĞ
BİREYSEL KAMYONCUNUN ZAFERİ
Av. Bilun ELMACIOĞLU
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU “KVKK” VE GETİRDİKLERİ
Emre ELDENER
DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMALAR
Doç. Dr. Onur DİKMENLİ
BİLMİ-YORUM!
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
Ihale
Gündem
Haberler
Teslimat
Deniz Taşımacılığı
Lojistik
English
Aku
Lastik
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
Kamyon
news
fahrer
bus
kamyoncu
sondakika
lkw
truck
haberler