22 Ocak 2019 Salı
Reklam Arşiv İletişim Abonelik Künye RSS
ANA SAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ YAZARLAR GÜNDEMTESLİMATHABERLERENGLISHDÜNYADAN
Menü Arama
Aplikasyon
Deniz Tutkunları Yeşilköy'de Buluşacak
Deniz Tutkunları Yeşilköy'de Buluşacak
Şahinay Makina Kadın İstihdamına Verdiği Destekle Öne Çıkıyor
Şahinay Makina Kadın İstihdamına Verdiği Destekle Öne Çıkıyor
'WE CAN'T FIND DRIVERS ANYMORE'

"WE CAN'T FIND DRIVERS ANYMORE"

1 2 3 4 5
schmitz,kamyonum
9 Mayıs 2018 Çarşamba - 16:38

Ağır Vasıtalar İçin de Garanti Yolda

İkinci El Araç Yönetmeliği, 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, araç satıcılarına mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiş, ikinci el araçlar için takip sistemi kurulması ve araçların satışında "taşıt teslim belgesi" düzenlenmesi karar verilmiş, kamyon ve ağır vasıta araçlar ise garanti kapsamı dışında tutulmuştu.

Yeni yönetmelik sonrasında getirilen yeni şartlara uyum sürecinde tüm gözler ikinci el araç satıcılarına çevrildi. Konuyla alakalı olarak,  İkinci El Araç Yönetmeliği’nin ortaya çıkmasına ortam hazırlayan ve bu konuda yönetmeliğin altyapısını oluşturan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, Başkent Otomobilciler Derneği ve Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, Kamyonum Dergisi’ne konuştu. İkinci El Araç Yönetmeliği’nin detaylarını aktaran Erkoç, otonomi ve araç satışı konusunda da ayrıntılı bilgiler verdi.

Erkoç, yönetmelikte yer alan kuralların hem alıcıyı hem de satıcıyı memnun ettiğini, yönetmelik maddelerinin tam anlamıyla vücut bulabilmesi için 3 ay- 1 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerektiğini belirtti.  Dört sandalye, bir masa ve kasayla insanların kendini galerici sandığına dikkat çeken Erkoç, “Yönetmelikle beraber, müşteriyi kandırma dönemi sona erdi. İşini bilen gerçek kişiler tarafından satışlar yapılacak ve araçlara garanti verilecek” dedi.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Türkiye’de tek bir çatı altında toplanma misyonu taşıyan ikinci el araç satıcıları tarafından 2010 yılında kuruldu. Sekiz yıl içerisinde 20 üye dernek sayısına ulaşıp, başarılı bir grafik çizerek, ikinci el araç satıcılarının sesi ve birliği haline geldi.  MASFED Başkanlığını ise kurulduğu günden bu yana Aydın Erkoç üstleniyor.

Yeni çıkan yönetmeliğin sektör için bir milat olduğunun altını çizen Erkoç, KDV sorununa karşı da çözümler geliştirdiklerini sorunun da en kısa sürede ortadan kalkacağının mesajını verdi.  Ayrıca Erkoç, ikinci el garanti kapsamının yakın zamanda ağır vasıtalar için de olabileceğini müjdeledi.

 “Yedi Arkadaş Yola Çıktık”

Yaklaşık 30 yıldır otomobil ticaretinin içerisinde olduğunu ve işin çekirdeğinden yetiştiğini belirten Erkoç, “Yıllar çabuk geçiyor. 2008-2009 yılları arasında İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. Bu genelge doğrultusunda şehir merkezlerinde otomobil ticareti yapılmayacak dendi. Biz de bunun üzerine, ‘dernek kuralım’ dedik ve Başkent Otomobilciler Derneği’ni kurduk. Ülkemize yakışır bir proje yapalım dedik. Yurt içi ve yurt dışı örnekleri inceledik. Genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlandığı için yer istedik. Ticaret işi olduğunu ve üretim olmadığından yer tahsis edemeyeceklerini söylediler. Biz de yedi arkadaş yola çıktık. 225 arkadaşımızla, 346 hissedarla beraber TOKİ’den bulunduğumuz arsayı satın aldık ve yapılan proje çalışmaları sonrasında Otonomi’yi kurduk” dedi.

“Bir Masa, Bir Kasayla Kendilerini Galerici Sanıyorlar”

İkinci El Araç Satış Yönetmeliği’nin oluşturulması konusuna değinen Erkoç,  MASFED olarak kanun teklifini hazırlayıp, devlete sunanların kendileri olduğunu belirterek, “Bu işin içinden gelen biri olarak sektördeki eksiklikleri görebiliyorsunuz. Hukukçularımızla, mali müşavirlerimizle bir araya geldik ve dedik ki, ‘bu meslek çocuklarımıza bırakabileceğimiz saygın bir meslek olsun.’ Tabiri caizse insanlara bakıyorsunuz bir masa, dört sandalye ve bir kasa ile kendilerini galericiyiz sanıyorlar. Artık bunun zamanının geçtiğinin, bu mesleğe bir standart gelmesi gerektiğini yetkililere anlattık ve 2010 yılında federasyonumuzu kurduk. Sayın Bülent Tüfenkçi, ticaretten gelen bir hukukçu olarak bize sıcak yaklaştı. Bakanımıza; ‘Sayın Bakanım yılda yaklaşık 7 milyon araç el değiştiriyor. Bu 7 milyon aracın 1.5 milyonunu bizim gibi tüccar esnaf alıp satıyor. Ancak 4,5 milyon araç kayıt dışı satılıyor. Bütün mağduriyet ve sıkıntılarda bu yüzden çıkıyor’ dedim. Eğer yasayı geçirirsek hem mesleğimiz saygın hale gelecek hem de kayıt dışı araç satışının önüne geçilecekti. Bakanımız da buna sıcak baktı ve oldu” şeklinde konuştu.

“Bu Yönetmelikleri İstemeyen Gruplar Oluyor”

Yönetmelik hazırlanırken fikirlerini belirtiklerini söyleyen ancak bu konuda birilerinin ayağına bastıklarını ifade eden Erkoç, “Bu yönetmelikleri istemeyen gruplar oluyor. Biz bu konuda hükümetimize her türlü desteği verdik. Yönetmeliğinin içinde beğenmediğimiz noktalar elbette bulunuyor. İçişleri Bakanlığı genelgesinde diyor ki, “otomobil ticaret merkezleri şehrin dışına yapılacak.’ Diğer tarafa baktığımızda minimum dört arabanın sergilendiği, üstünde konut olmayan müstakil yerlerde de yapılabiliyor. Burada bir çelişki bulunuyor. Siz İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karara ters düşüyorsunuz. Bu tarz düzeltilmesi gereken yerler bulunuyor. Tabi ki yasa hepimiz için iyi oldu. Kamyon, ticari araç ve binek araç satanlar için çok iyi oldu mesleğe saygınlık geldi” dedi.

“Müşteriyi Kandırma Dönemi Artık Bitti”

Yeni yönetmelikle beraber müşteriyi kandırma döneminin artık son bulduğunun altını çizen Erkoç, “Kapınıza gelen bir müşteriye eğer doğru olan ticareti yapmazsanız o size bir daha gelmez. İkinci el kamyon ve otomobil satanlar müşteriye yanlış yaptıkları zaman insanlar büyük işletmelere, bayilere gidiyor. Artık bu dönem kapandı. Sattıkları araçlara garanti verecekler, kusuru neyse söyleyecekler. Kamyonun kasası değiştiyse, motoru değiştiyse bildirecekler” şeklinde konuştu.

“Sigorta Konusunda Altyapıyı Hazırladık”

Dünyanın en saygın araç firmalarının bile iki yıl garanti verebildiklerini aktaran Erkoç, “Bizim tutup 10 yaşındaki araca garanti vermemiz uygun değildi. Yürürlükte olan şartlar bize en uygun olanı. (Sekiz yaşa kadar üç ay veya beş bin km garanti).  Yasa satacağın arabanın ekspertizini yaptıracağını söylüyor. Bizim esnafımız garanti konusunda çekindi. ‘Başkan her araca nasıl garanti vereceğiz?’ diyorlar. Biz de farklı sigorta şirketleri ile görüştük ve bunun altyapısını hazırladık. Yaklaşık olarak 250-500 bin TL arasında bir sigorta yapalım. Sigortayı paket olarak aldığınızda sigorta herhangi bir sıkıntınızda bunu giderecek” dedi.

Ağır Vasıtalar İçin Garanti

Garanti kapsamının şimdilik binek araçlar için olduğunu ifade eden Erkoç, ilerleyen günlerde ağır vasıtaların da garanti kapsamına alınacağını belirtti.

KDV Konusunda Büyük Adım

KDV konusunun kendilerinin en büyük sıkıntısı olduğunu dile getiren Erkoç, sözlerine şöyle devam etti; “Bizler namusluyla çalışan esnafımız devletimize vergisini ödüyor. Bir tarafta da 4.5 milyon aracı alıp, satan kişiler devlete hiç vergi ödemiyorlar. Ne yapıyorlar, kendi adına alıyor, kendi adına olan üç araç alma hakkı bittikten sonra eşinin, çocuğunun, yakınlarının, adına alıyor. Bu yasayla bunların hepsinin önüne geçiliyor. Defterimizde gösterdiğimiz KDV’de şöyle bir yanlışlık vardı. 20 bin liraya hafif ticari araç almış tüccarımız, 22 bin liraya satmış. İki bin lira kazanıyor ama 20 bin liranın KDV’si alınıyor. Yeni çıkan yasada önerimiz şöyle oldu, ‘alıp sattığımız, kar ettiğimiz, rakamın vergisini verelim’ dedik ve kabul edildi. İnşallah en kısa zamanda da bu uygulama başlayacak.”

“Verginin Vergisi Alınır mı !?”

Japonya ve Amerika sanayicisini koruduğu gibi Türkiye’nin de koruması gerektiğinin altını çizen Erkoç, “Türkiye’de üretime destek olalım diye KDV almayalım. Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş vergi ağırlığımız var. Devletimizin ihtiyacı var verelim vergimizi, devletimiz de son 10 yılda yaptığı yolları, havaalanını vs. yapabilsin. Biz bunu istiyoruz ama bir taraftan da artık verginin de vergisi alınmasın. Şu anda Türkiye’de sıfır bir aracı alıyorsunuz ÖTV, KDV, tescil vs. ödüyorsunuz. ÖTV’nin bile bir ay sonra KDV’sini ödüyorsunuz. Verginin vergisi alınır mı ?” diye belirtti.

“Bu Yönetmelik Bir Milattır”

Erkoç, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu yönetmelik, ikinci el otomobil ticaretinin düzenlenmesi için milattır. Çok güzel bir başlangıç oldu. Diğer taraftan en büyük sorunları KDV sorunuydu bunu da ortadan kaldırıyoruz. Artık daha güzel ticaret yapacaklar. Her alıp, sattıkları defterine kaydedecekler, devletine vergisini ödeyecekler, kendileri de artık o kötü imajdan çıkıp kurumsal güzel bir imaja sahip olacaklar.”

 
Erman Group, Volvo Trucks'ta Israrcı
 
Esadaş Turizm, Setra'yı Tercih Etti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Iveco Doğalgazla Çalışan Bütün Filosunu Tanıttı
IVECO, Avrupa Komisyonu tarafından teşvik edilen sürdürülebilir mobilite ...
Mercedes-Benz Türk, Sanal Gerçeklik Teknolojisi İle Geleceği Tasarlıyor
Mercedes-Benz Türk, Daimler kamyon dünyası için Aksaray Fabrikası’nda ...
Borusan Lojistik'ten Bir İlk
Borusan Lojistik uluslararası taşımacılıkta bir ilke imza attı. Çin’den ...
 
Beton İzmir 2018 Özel Röportajları Çok Yakında
Beton İzmir 2018 özel röportajları çok yakında
Mercedes-Benz Türk, Uzun Yol Ve Ağır Nakliye Çekici Portföyüne Yeni Araçlar Ekliyor
Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen Mercedes-Benz Actros çekicilerde ...
Bosch'tan Akıllı Fabrikalara Yatırım
Bosch, Meksika'da bir akıllı fabrikaya 100 milyon Avro yatırım yapacak.
 
Cem Arı, Yeni Yerlerine Taşınacaklarını Söyledi
İstanbul Fiat Yönetim Kurulu Başkanı Kurulu Başkanı Cem Arı Kamyonum'a ...
Yeni Nesil SILEO Elektrikli Otobüs, Türkiye’de İlk Kez Elazığ Ve Manisa’da Yollara Çıkıyor
2018 yılı içinde Elazığ ve Manisa halkının daha sessiz, konforlu ve çevreci ...
Dev Fuar 19 Nisan'da Açılıyor
Dünyanın en prestijli otobüs fuarı olan 19-21 Nisan arasında İzmir'de ...
 
Nuray PEKCAN
RORO TAŞIMACILIĞINDAKİ SÜRECİN TÜRK NAKLİYESİNE ETKİSİ NE OLACAK?
kamyonum, abonelik, mytruck
  ÇOK OKUNANLAR
  FACEBOOK'TA KAMYONUM
  YAZARLAR
Nizamettin KARADAĞ
GENEL BAŞKAN VEKİLLERİ SEÇİMİ
Serdar Aslan
AİLE ŞİRKETLERİNİN KURUMSALLAŞMASI GEREKİR Mİ?
Pınar TOK
BİR AT BİR BIÇAK, İŞTE SANA GERÇEK HAYAT
  ANKET
     
 
Taşımacılık sektöründe çözüme kavuşturulması gereken en büyük problem nedir?

Çalışma sürelerine ilişkin sadece şoförün sorumlu tutulması (Takograf ve cezalar)
Komisyonların yüksek tutulması
Taşıma ücretlerinin düşük olması (Ton/km uygulaması)
Emeklilik sürelerinin uzun olması
Sınır kapılarında yaşanan sorunlar
Vergi oranlarının yüksek olması

Sonuçlar
 
     
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
 
 
akü
Gündem
Lojistik
Lastik
Teslimat
Haberler
Kampanya
Ticari Araçlar
Akaryakıt
 
 
Ağır Vasıtalarda Yeni Modeller
Hafif Ticarilerde Yeni Modeller
Özel Tasarım Araçlar
Modifiye Kamyonlar
Treyler Galeri
Üstyapı Galeri
Otobüslerde Yeni Modeller
Kamyon Magazin
Güzeller
 
 
Yeni Araç Tanıtımları
Test Sürüşleri - Kamyon
Test Sürüşleri - Hafif Ticari
Kamyon Yarışları
Monster Truck Yarışları
Kamyon Simülatörleri
Otobüs Simülatörleri
Yeni Teknolojiler
Kamyon Magazin
 
 
news
bus
fahrer
kamyonum
dikkat
türkiye
truck
haberler
lkw